С развитието на транспортната инфраструктура, България създава необходимите предпоставки за привличане на товарните потоци от Азия към Централна и Западна Европа. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Велик Занчев по време на Втората среща на министрите на транспорта на страните от Централна и Източна Европа и Китай. Тя се провежда като част от платформата 16+1, в периода 25-26 октомври във Варшава, Полша.
В рамките на събитието заместник-министър Велик Занчев представи стратегическата рамка в сектор „Транспорт”, основните интермодални възли на територията на страната ни, както и големите инфраструктурни проекти, финансирани с европейски средства, предадоха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Заместник-министър Велик Занчев отбеляза, че благоприятното географско положение на България е едно от най-големите предимства, което предоставя възможности за осъществяване на връзки със страните от Европа, Азия и Африка. То стои в основата на привличането на по-голямата част от транспортните потоци между тези държави.
„Това предимство допълнително се усилва от обстоятелството, че през България преминават два от основните коридори на Трансевропейската транспортна мрежа: „Ориент/Източно-Средиземноморски“ и „Рейнско-Дунавски“, по които основно се насочва трафикът от Изток към вътрешността на Европейския съюз”, допълни Занчев.
В рамките на двудневното мероприятие се провежда и конференция на тема „Интермодалността – гаранция за ефективен и икономически изгоден транспорт”. Велик Занчев очерта важното значение за развитие на интермодалните пресичания, чрез които се постига надеждност и непрекъснатост на товарните превози от Китай към Европа през страната ни.
В изказването си пред делегатите, заместник-министър Занчев, представи заложените цели в Интегрираната транспортна стратегия на България за периода до 2030 г. В нея са очертани тенденциите за развитие в дългосрочен план, като те са съсредоточени около повишаването на ефективността и конкурентоспособността на транспортния сектор, подобряването на транспортната свързаност и достъпност, не само вътрешната, а и външната.
При проведените междуправителствени срещи, заместник-министър Велик Занчев разговаря със заместник-министъра на транспорта и съобщенията на Литва Ричардас Дегутис, държавния секретар в Министерството на строителството, транспорта и инфраструктурата на Сърбия Зоран Лукачевич, както и със заместник-министър на транспорта на Китай Дзиендзихуо Хъ.
В края на срещата с китайския си колега, Велик Занчев присъства на подписването договор за делегиране на правомощия между Изпълнителна агенция „Морска администрация“ и признатата от Европейската комисия организация за корабен регистър „Чайна Класификейшън Съсайъти“. Документът бе подписан от изпълнителния директор на ИА „Морска администрация“ к.д.п. Живко Петров и вицепрезидента на китайската компания Сън Фенг, като той дава право на китайската организация да извършва прегледи на кораби, плаващи под български флаг, както и да издава предвидените в международните конвенции различни видове документи за тях.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment