Заместник-министърът на външните работи Юрий Щерк откри днес международния експертен форум „Интернет и трафик на хора: Механизми, противодействие и превенция”, организиран от Националната комисия за борба с трафика на хора, съвместно с Британското посолство в София и фондация „Ханс Зайдел” България. Това предаде пресцентъра на Министерството на външните работи за Нова Вест.
По време на изказването си, през първия панел на форума, той изтъкна, че борбата с трафика на хора е сред приоритетите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през първата половина на 2018 година.
„Ранната превенция, подкрепата и реинтеграцията за жертвите, при отчитане на уязвимото положение на жените и децата и преследване на извършителите са сред основните цели на приетата през юли т. г. Национална стратегия за борба с трафика на хора 2017-2021 г.“, изтъкна Юрий Щерк, който е и член на НКБТХ, представяйки дългосрочната визия на българското правителство за противодействие на трафика.
Той добави, че България има традиции в прилагането на принципите на уважение на правата на човека, подкрепата към по-слабия и справедливото наказание на виновния, цитирайки текстове от първата българска конституция от 1879 г.
Тези принципи са в основата и на съвременното българско законодателство, каза още той, като подчерта, че „със своя специален Закон за борба с трафика на хора, с координираща агенция към Министерския съвет и местни комисии в различни области на страната, както и с два специализирани координационни механизма, България има една от най-всеобхватните институционални и правни рамки в Европа за борба с трафика на хора“.
Заместник-министър Щерк подчерта значението на интернет едновременно като източник на рискове, но и на възможност при борбата с трафика и подчерта, че „България призовава за по-активно международно сътрудничество и решителни действия за изкореняване на трафика и други форми на съвременно робство, в съответствие с Дневния ред за устойчиво развитие до 2030 г.“
По време на откриването на форума изказване имаше от страна на Н. Пр. Ема Хопкинс, посланик на Великобритания в България, която се присъедини към разбирането, че интернет е както среда и инструмент за развитието на трафика, така и средство за превенцията и борбата с него. Със специално обръщение и приветствие към участниците от Брюксел се включи и българският еврокомисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел.
Международният експертен форум се организира по повод Европейския ден за борба с трафика на хора – 18 октомври, като до края на днешния ден в панелите с експертни доклади ще вземат участие представители на институциите, академичната общност и гражданското общество.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment