Кадър: Нова
Ново проучване отново доказа двоен стандарт между храните у нас и в Западна Европа. разликите са както в цената, така и в качеството.
България изпраща до Евросъюза искане за спешни мерки срещу нелоялните производители. Проверката е направена в София, Берлин и Виена. Оказва се, че натурален сок у нас се продава с близо 150% по-висока цена, отколкото същият сок в Германия. Бебешко пюре, предлагано у нас, съдържа с 26% повече олио от същото пюре, предлагано в Германия или Австрия. Съществени разлики в цената и състава има и при шоколадовите десерти и газираните напитки.
„Става въпрос за могъщ бизнес – огромни компании, които реализират колосални печалби. Става въпрос за пазарите в Полша Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Хърватска, България, Румъния и Гърция. Участваха четиримата лидери на Вишеградската четворка. Представителите на засегнатите страни се обединихме около това, че няма да се откажем до окончателното решение на проблема с измамите с храни и двойните стандарти. Част от лидерите бяха по-крайни. Премиерът на Унгария нарече това „хранителен геноцид”, заяви омбудсманът Мая Манолова в ефира на Нова телевизия. Манолова присъства на среща в Братислава, където бе обсъден проблема с двойния стандарт при храните.
И даде пример с Унгария, където 70% от храните са с различни и по-малко качество, като шунката там е с 10% по-малко месо и с ти пъти повече сол. Сигурна съм, че едно изследване в България, ще покаже същите или подобни резултати.
„Има много сериозна заявка от президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер проблемът да се реши. Аз лично предложих промяна в европейското законодателство. Организаторите бяха поканили и представители на големите мултинационални компании, както и потребители. Като от бизнеса обявиха, че включването на подсладители вместо захар в продуктите било полезно, защото почти всички граждани били на диета”, каза още Мая Манолова.
По думите й сега започват мащабни изследвания в Европа, които да установят дали има подвеждаща реклама, както и дали има разлика в съставките на продуктите.
Омбудсманът даде решение на проблема: съдържанието да не е вредно за здравето и на етикета коректно да са описани съставките.
„Според мен контролът трябва да се осъществява от единен европейски орган. Настоявам за европейска гражданска инициатива с 1 милион подписи, които да накарат Европейската комисия да започне промяна в законодателството”, добави омбудсманът.
„Тази седмица окончателно ще бъдат финализирани промените в Гражданско-процесуалния кодекс. Гражданите вече няма да могат да бъдат съдени без да знаят и ще могат да си платят още по време на съдебния процес. Човек вече ще може да оспорва оценката на недвижими имоти. Досега жилищата се продаваха на безценица и длъжникът оставаше винаги длъжник. В момента тази оценка не подлежи на контрол. Предложението е първоначалната оценка да може да бъде атакувана. И освен това – в публичната продан заложихме правила така, че да не могат с прекалено високи или прекалено ниски оферти да влияят върху крайната цена. Има и предложение, свързано с таксите на частните съдебни изпълнители. Утре проектът влиза в зала”, каза още омбудсманът Мая Манолова.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment