Най-добрата ни защита срещу животозастрашаващите болести се обръща срещу нас. Очаква се антибиотиците, на които от десетилетия разчитаме в борбата със смъртоносни и заразни инфекции, да убият 10 милиона души до 2050 година.
След години злоупотреба при хора и животни, лекари, които ги предписват като бонбони и фермери, които ги добавят в животинската храна, антибиотиците буквално спряха да ни действат. През януари жена почина след инфекция, на която не подействаха 26 вида антибиотици. Бактериите ни надхитриха и сега са по-силни от всякога.
Проблемът обаче не се изчерпва с това.
Освен че се появяват все по-устойчиви на антибиотици инфекции, антибиотиците не са полезни за телата ни. Те атакуват безразборно, унищожавайки полезните чревни бактерии заедно с вредните, които ни разболяват.
Добро решение би било антибиотикът да се цели само в бактерията, причиняваща инфекцията, вместо да унищожава цялата ни чревна флора и да допринася за нарастващата резистентност към антибиотици.
Върху това работи нова компания, наречена Eligo Bioscience. Във вторник компанията получи 20 милиона долара финансиране плюс 2 милиона награден фонд от Worldwide Innovation Challenge.
“В момента имаме или антибиотици, които са като оръжия за масово поразяване и избиват всичко, или пробиотици, които вкарват полезни бактерии, но лекуват симтомите, а не причината.“ , казва основателят на компанията Хавиер Дюпорте пред Business Insider.
Компанията Eligo Bioscience иска да създаде т.нар. „елигобиотици“ – умни лекарства, които влизат в организма и унищожават само вредните бактерии, а запазват полезната микрофлора в червата ни.
Лекарствата до момента са тествани само върху мишки и работят чрез нова прецизна форма на генно редактиране, наречена CRISPR. Умните лекарства няма да правят генетични промени, а ще използват CRISPR, за да унищожават избирателно само вредните бактерии.
„Използваме миниатюрни наноботи, програмирани да сканират ДНК-то ви и да търсят и унищожават бактерии с определени характеристики.“, казва Дюпорте.
След като ботовете намерят части от генетичен материал, чиито код отговаря на кода на вредна бактерия, те активират микроскопични генетични ножички, които правят разрез в генетичния код на бактерията и по този начин я убиват.
„Като цяло, те нарушават функционирането на резистентната на антибиотици бактерия и тя не може да действа“, казва Дюпорте.
Ако бъдещите опити върху мишки, засега насрочени за 2020, са успешни, лекарството ще може да се приема под форма на хапчета.
„Малко е футуристично, но възнамеряваме да създадем лекарство, което ежедневно да прочиства човешкия микробиом. Това е абсолютно персонализирана медицина.“
Източник: Business Insider
Превод и редакция: „Нова Вест“
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment