Кадър: БНТ
Консултантът по европейски проекти Веселин Дробенов и съпругата му Мартина, която е IT-специалист за невероятно звучащия проект на Северна Корея.
Очевидците от западния свят на диктата в Северна Корея са единици. Всяка година страна допуска до 3000 туристи, предаде БНТ.
Туристите могат да изпращат съобщения до чужбина само от хотела, а кореспонденцията се следи. Знае се и във всеки един момент къде се намират гостите. Те нямат право да се отделят от групата, а на едно от местата, които посещават, дори маршируват. Ето още от разказа на Веселин и Мартина пред БНТ.
Как работи пропагандата, какво подхранва култа към личността и може ли да има нормален живот след края на режима? Водени от тези въпроси Веселин и Мартина Дробенови поемат към Северна Корея. Кандидатстват през туристическия агенция в Китай и след подробен инструктаж, вече пътуват към една от най-затворените страни в света.
Мартина Дробенова: В първия момент, в който стъпваш там, това което се случва е, че биваш лишен от личните си документи. В Северна Корея не можеш да внесеш записващи устройства, религиозна литература. Библиите са забранени. Припознават се като голяма заплаха. Не можеш да снимаш военни,недовършени конструкции.
Веселин Дробенов: Хората всъщност стъпват на тази история за войната, за да всичко ново, от което има интерес режимът. И заради войната навсякъде почти можеш да видиш двойки – съпруг и съпруга, които си маршируват. С метрото наистина се гордеят много, като едно от най-дълбоките в света.
Имат един прекрасен хотел, който е един от най-високите в света. За съжаление, не е работил никога, не работи и сега. Мобилният телефон не е чуждо нещо. Другото което видяхме, което хората познават – общо взето всичко, което ние познаваме. Има телевизия, компютър. Въпросът е, че всичко се използва в полза на пропагандата.
Мартина Дробенова: В Пхенян, където е партийният и интелектуалният елит, това е град, който не прави впечатление хората да страдат от кой знае какви дефицити. Излизайки обаче извън града, човек става свидетел и на по-различни гледки – вижда лицето на глада, вижда обривите от студ.
Веселин Дробенов: И дори, когато говорим за Пхенян, където има небостъргачи, красиви, големи, нови сгради, това бяха сгради, в които нямаше ток.
И това че имаш 50 и няколко етажна сграда, единственото нещо, което можеш да си кажеш е: какво наказание да си на последния етаж!
Подробно описаните военни тактики правят най-силно впечатление в Музея на войната, а един научен проект, който трябва бъде готов през 2050 г., граничи с фантазията.
Мартина Дробенова: Асансьор до Луната, например беше един от най-нашумелите потенциални научни проекти.
Ако днес очакването на социалистическия рай на земята ни се струва шега, то в Северна Корея вярват, че живеят точно там. Построили са и град за бегълците от капитализма.
Мартина Дробенова: Градът на сенките до границата с Южна Корея е създаден специално, за да могат бегълците от Южна Корея да се заселят вътре, разбира се, наблюдения свидетелстват, затова че вътре няма живот.
Сградите са празни, но има 2 души, които изобщо в историята са осъществили такова бягство от Южна в Северна Корея.
Мартина и Веселин предупреждават, вдъхновените от тяхната история: пътуването до страната на Ким Чен-ун е не забавление, а след пропагандния туризъм, човек гледа на свободата по друг начин!
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment