България

Държавният глава се срещна с представителите на американския бизнес, инвестирали в България

Стратегическото партньорство между България и САЩ е предпоставка за много по-активно двустранно икономическо и инвестиционно сътрудничество, заяви президентът Румен Радев на работна среща с представители на компании, инвестирали или планиращи да инвестират в България, организирана от Бизнес съвета за международно разбирателство.

На срещата държавният глава призова бизнес общността в САЩ да използва благоприятните условия, които страната ни предоставя за инвеститорите със своето ключово разположение и като фактор на стабилност в Югоизточна Европа, с членството си в ЕС и НАТО, квалифицираната работна ръка и конкурентното данъчно облагане, съобщи прессекретариятът на Президенството за Нова Вест.

 „През последните десетилетия България и САЩ доказаха, че могат да бъдат добри партньори и да постигат успехи в сфери като отбраната и сигурността и в развитието на информационните технологии“, заяви Румен Радев.

Президентът подчерта, че България запазва добрите си позиции на образователен център и българските участници в международни олимпиади по математика, физика и информационни технологии неизменно заемат едни от призовите места.

„Нашата цел е да създадем възможности тези млади хора да останат и да реализират своя потенциал в България и затова институциите ще подкрепят добрите бизнес начинания, особено в сфери с висока добавена стойност“, добави държавният глава.  

Разширяването на транспортната и енергийна инфраструктура е една от областите, в които страната ни догонва своите партньори от ЕС и това е свързано със значителни финансови вложения, посочи още президентът.

По думите на държавния глава интерес за инвестиции в тази сфера у нас проявяват големи компании както от Европа, така и от Китай и други страни, и това създава конкурентна среда, с добри възможности за бизнеса.

Представителите на американския бизнес поставиха въпроси, свързани с опазването на интелектуалната собственост, развитието на транспортната и енергийната инфраструктура в България, развитието на отбранителната индустрия, перспективите за утвърждаването на страната ни като технологичен център в Югоизточна Европа и други.

 В срещата участваха представители на IBM, Motorola Solutions, ViaSat, FEDEX, Comcast, AES и други.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Йотова призова институциите да се вслушват в гласа на учените, отличи изтъкнати дейци на науката

В свят на несигурност и динамични промени гласът на българските учени трябва да бъде чут…

преди 46 минути
  • България

БАБХ откри нарушения в склад за месо в Луковит, унищожени са 366 кг продукти

При мащабна акция на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Областната дирекция по…

преди един час
  • България

Пожар в индустриалната зона на Пловдив изпепели над 100 автомобила

Мащабен пожар избухна днес в индустриалната зона на Пловдив и обхвана автоморга на Околовръстното шосе.…

преди един час
  • България

Д-р Александър Атанасов: Един болен от морбили може да зарази цяла стая неимунизирани

Заболяемостта от морбили в страната остава тревожна. По данни на Министерството на здравеопазването към 16…

преди 2 часа
  • България

Стачките в Lufthansa отмениха всички полети от и до София

Стачните действия на служителите продължават да блокират работата на германския национален превозвач Lufthansa за пети…

преди 2 часа
  • България

РИОСВ-Шумен започва спешни проверки за сигнал за опасни медицински отпадъци на депото в Дивдядово

Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Шумен започна незабавни проверки на регионалното…

преди 2 часа