Заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева кацна на летище Нюарк Либърти Интернешънъл, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи за Нова Вест.
Първият ни дипломат е в Ню Йорк за участие в 72-та сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации, като част от официалната българска делегация, ръководена от президента на Република България Румен Радев.
В рамките на сесията, в периода от 18 до 22 септември, българският вицепремиер ще участва в редица многостранни формати, на които ще бъдат дискутирани широк спектър от въпроси, свързани с международния мир и сигурност, противодействието и предотвратяването на тероризма и насилствения екстремизъм, борбата с трафика на хора.
Програмата на министър Захариева днес започва със Среща на високо ниво, посветена на реформата на ООН. По-късно тя ще вземе участие и в Среща на високо ниво по инициатива на Генералния секретар на ООН за предотвратяване на сексуалната експлоатация и насилие. Първият ни дипломат ще се срещне с Анхел Гурия, Генерален секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Тя ще разговаря и с Дейвид Харис, изпълнителен директор на Американския еврейски комитет.
На Срещата на високо ниво, посветена на реформата на ООН Екатерина Захариева ще представлява България. Събитието се организира по инициатива на САЩ и е под председателството на президента Доналд Тръмп. Целта на срещата е участниците да заявят подкрепа към усилията на Генералния секретар да реформира Организацията. Откакто бе избран за Генерален секретар Антонио Гутериш анонсира програма за промени на Организацията. Първата съществена промяна бе реорганизиране на структурата за противодействие на тероризма, която вече е оглавявана от заместник – генерален секретар, което повишава видимостта й. В рамките на срещата се предвижда приемането на декларация, която насърчава реализирането на промени за подобряването на ефективността, отчетността и цялостното функциониране на ООН.
Срещата на вицепремиера Захариева с Генералния секретар на ОИСР Анхел Гурия е потвърждение за амбицията на българската страна за членство в Организацията. България подаде молба за членство в ОИСР през 2007 г., като през последните месеци работи активно в посока реализирането на тази цел. Присъединяването на страната ни към ОИСР е сред външнополитическите приоритети на България. Съществува пълен политически консенсус за необходимостта и ползите за България от членство в Организацията.
В навечерието на годишната среща на Съвета на ОИСР (7-8 юни 2017 г), министър Екатерина Захариева изпрати писмо до Анхел Гурия, в което се подчертава, че като страна с отворена пазарна икономика, плуралистична демокрация, в която се спазват човешките права, България е готова да поеме ангажиментите си на бъдещ член на ОИСР и е в състояние да участва активно и конструктивно във формулирането на международни стандарти за икономическо развитие и по-добро качество на живот. Към настоящия момент България участва в редица органи – комитети и работни групи – на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Сред тях са комитетите по финансови пазари, данъчна политика, индустрия, иновации и предприемачество, туризъм, земеделие, рибарство, защита на потребителите, екологична политика, работни групи към Комитета по икономическа политика, Комитета по заетост и социални въпроси, Комитета по търговия, Комитета по помощ за развитие, Комитета по финансовите пазари и др.
Срещата на високо ниво за предотвратяване на сексуалната експлоатация и насилие се провежда по инициатива на Генералния секретар на ООН. На нея министър Захариева ще има честта да представлява президента на Република България Румен Радев. Целта на Срещата е да подчертае политическия ангажимент и солидарността на държавите с нулевата толерантност към сексуалната експлоатация.
България винаги е отдавала приоритетно значение на противодействието и наказателното преследване на всички форми на сексуална експлоатация и насилие, и на ефективността на мерките за закрила и подпомагане на пострадалите лица. Законодателството на страната ни е приведено в съответствие с всички действащи международни и европейски стандарти в тази област.
По традиция в рамките на сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк се провеждат срещи и с представители на водещите еврейски организации в САЩ, с които България развива ползотворно сътрудничество с фокус върху спазването на правата на човека и демократичните ценности. Американския еврейски комитет (AJC) е сред най-старите еврейски организации в САЩ. Последната среща в подобен формат се състоя в рамките на 71-та редовна сесия на Общото събрание на ООН през септември миналата година.