България

Тъжна вест: Почина Видинският митрополит Дометиан

Снимка: Светият Синод

С дълбоко прискърбие съобщаваме, че днес 18.09.17 г. след продължително боледуване се престави в Господа Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Дометиан.

Тъжната вест съобщиха от пресцентъра на Св. Синод на Българската православна църква за Нова Вест. 

Светското име на митрополит Дометиан е Димитър Попвасилев Топузлиев. Роден е на 11.11.1932 г. в с. Хасовица, Смолянско.

След завършване на основното си образова- ние, през есента на 1947 г. е приет за ученик в Пловдивската духовна семинария, обединена от есента на 1950 г. със Софийската и преместена при гара Черепиш, курсът на която завършва през 1952 г.

От края на същата година е студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски“ в София, която завършва през 1956 г. На 14.01.1959 г. в мъглижкия манастир „Св. Николай“ е постриган в монашество с името Дометиан от Старозагорския митрополит Климент под духовото старчество на архимандрит Панкратий (по-късно Старозагорски митрополит).

На 10.03. с. г. в старозагорския катедрален храм „Св. Димитър“ е ръкоположен в йеродяконски чин от митрополит Климент и е назначен за епархийски дякон, проповедник и певец при храм „Св. Богородица“ в гр. Стара Загора. От началото на м. септември 1959 г. до 1962 г. йеродякон Дометиан е на богословска специализация в Московската духовна академия. Там на 18.07.1962 г., в академичния храм, с благословението на Св. Синод на БПЦ е ръкоположен в йеромонашески чин от Руския патриарх Алексий (по време на съслужението му с Българския патриарх Кирил).

Завърнал се в Родината, от 01.01.1963 г. е назначен за протосингел на Великотърновската митрополия, която длъжност изпълнява до края на м. февруари 1967 г. Като такъв на 04.12.1963 г. във великотърновския катедрален храм „Рождество Богородично“ е възведен в архимандритско достойнство от Великотърновския митрополит Стефан.

От 10.03.1967 г. архимандрит Дометиан е на научна специализация в Монашеския център в Тезе, Франция, а от м. октомври същата година и в Икуменическия институт при ССЦ в Босей, Швейцария. От м. февруари до м. август 1968 г. слуша лекции в Богословския факултет в Лозана, а от м. август 1968 г. до м. август 1969 г. е на стаж и езикова специализация в Лондон и Оксфорд, а заедно с това слуша лекции и в колежа „Кадестън“.

От 01.09.1969 г. до 01.11.1970 г. той е протосингел на Софийската митрополия, а от 01.11.1970 г. е назначен за главен секретар на Св. Синод, какъвто остава до 01.03.1979 г. Като такъв на 15.12.1974 г. в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ е хиротонисан в епископски сан с титлата „Знеполски“. От 01.03.1979 г. епископ Дометиан е управляващ българската Акронска епархия в САЩ, който пост заема до м. март 1983 г.

След завръщането си в България, от 01.04.1983 г. до м. юли 1987 г. е викарий на Софийския митрополит. На 26.07.1987 г. е избран, а на 02.08. с. г. е и канонически утвърден за Видински митрополит.

В следващите дни Св. Синод на БПЦ-БП ще се събере на извънредно заседание и ще определи деня и часа на опелото и погребението на новопредставления митрополит.

Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Диди Тенева се нуждае от спешно лечение за рак с разсейки и 100 000 евро

Диди Тенева е в тежка битка за живота си и се нуждае от подкрепа. Тя…

преди 9 часа
  • България

Жълт код за опасни горещини в почти цяла България на 5 август

Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждение за опасни горещини от първа степен, жълт…

преди 10 часа
  • България

МРРБ издаде 100 разрешения за строеж и 171 удостоверения за професионални управители

Министерството на регионалното развитие и благоустройството отчита засилена работа през последните три месеца. От встъпването…

преди 10 часа
  • България

33-годишен мъж е задържан в Добрич с открадната луксозна кола и фалшиви табели

Полицията в Добрич е спряла за проверка луксозен автомобил, при която са установени нередовни документи…

преди 10 часа
  • България

Майка и дете се отърваха невредими след удар от моторист в Русе

Моторист се блъсна в лек автомобил в Русе, в който са пътували жена с едногодишното…

преди 11 часа
  • България

КФН въвежда динамични и консервативни пенсионни фондове от 2027 г.

Комисията за финансов надзор въвежда мащабни промени в системата на втория и третия стълб на…

преди 12 часа