Зам.-министър Милко Бернер участва в 17-ата среща на Комитета на министрите по Конвенцията за полицейско сътрудничество

94

По време на форума, председателстван съвместно от Сърбия и Румъния, бе обсъден проектът за създаване на механизъм за автоматизиран обмен на данни между страните по Конвенцията за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа.

В рамките на срещата, състояла се на 7 септември в Бърдо, Словения, бе направен преглед на постигнатия напредък в практическото прилагане на Конвенцията и бяха представени планове за действие в петте основни области, в които се планира по-нататъшно развитие на сътрудничеството – защитата на личните данни, обменът на информация, оперативното сътрудничество, противодействието на тероризма и автоматизираният обмен на данни, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Основната дискусия на министрите бе посветена на пакета от проектодокументи, предвиждащи създаването на механизъм за автоматизиран обмен на ДНК, дактилоскопични и данни за регистрация на МПС между държавите – страни по Конвенцията, по подобие на модела Прюм в рамките на ЕС. Изразена бе обща политическа подкрепа за ускоряване на процеса на преговори по проектите, така че споразумението за автоматизиран обмен на данни да бъде подписано през 2018 г.

Същевременно, всички държави подчертаха необходимостта паралелно с официалните преговори, да се предприемат и действия за създаване на необходимия капацитет в държавите от Западните Балкани и Молдова за практическо прилагане на бъдещото споразумение. Ще се търсят възможности за финансиране на изграждането на автоматизираните системи със средства по европейски програми. България изрази готовност да споделя експертен опит като една от държавите-членки на ЕС, които осъществяват автоматизиран обмен на данни и по трите направления в рамките на Прюм.

Днес дискусиите за подобряване на сътрудничеството в региона ще продължат в рамките на откриваща конференция на концепцията за комплексно управление на вътрешната сигурност в Западните Балкани, приета от Съвета „Правосъдие и вътрешни работи“ през декември 2016 г. Концепцията има три основни стълба – противодействие на тероризма, противодействие на тежката и организирана престъпност и гарантиране на граничната сигурност.

Основната цел е да бъдат обобщени всички дейности в региона по тези линии, осъществявани в рамките на различни регионални формати и с подкрепата на партньори и донори от ЕС и извън него, за да се избегне дублиране на усилия и ресурси и да се постигне максимална ефективност в изпълнението на европейските стандарти от държавите от Западните Балкани. Като държава-членка на ЕС и част от региона, България подкрепя прагматичният подход на концепцията за комплексно управление на вътрешната сигурност и е готова да продължи да работи активно с държавите от Западните Балкани в рамките на съществуващите регионални формати за постигането на общите цели