Любопитно

Днес почитаме св. пророк Захария и св. Елисавета. Вижте кой има повод да празнува

На 5-ти септември църквата почита св. пророк Захария и праведна Елисавета. Двамата светци са родители на св. Йоан Кръстител.

До дълбока старост родителите нямали деца.Но веднъж, когато св. Захарий бил трябвало да влезе в Йерусалимския храм, за да покади, му се явил архангел Гавриил и му известил, че жена му ще му роди син, който трябва да бъде наречен Йоан. Св. Захарий не повярвал и за това Гавриил му отнел гласа, до момента, в който се сбъдне предреченото. Скоро след като се прибрал у дома си, св. Елисавета заченала.

Всички смятали, че детето трябва да носи името на баща си, но св. Елисавета го кръстила Йоан, след което бащата проговорил, тъй като се изпълнило това, което му бил казал Гавриил.

След като Иисус се родил, цар Ирод, разбрал от влъхвите, че се е родил дългоочакваният Месия. Ирод се изплашил за трона си и за това решил да го убие.

Помолил влъхвите да го намерят. Когато открили Иисус обаче те получили видение насън за подлите намерения на Ирод и си заминали към страната си, без да го известят. Тогава Ирод се ядосал и наредил да избият всички младенци във Витлеем и във всичките му предели. За да не бъде убит и нейният син, св. Елисавета се скрила, заедно с него, в една пустинна планина.

Укривайки се в планината, св. Елисавета дълго се молела на Бога да защити нея и сина ѝ. Като видяла войниците, които внимателно търсели бегълците и вече били наблизо, тя с ужас извикала на най-близката скала: „Планино Божия, приеми майката и сина!“.

Скалата в същия миг се разтворила, приела ги в себе си и така те се скрили от настигащите ги убийци. По Божие повеление за тях там се устроила пещера, избликнал извор с вода, а над пещерата израсла финикова палма, отрупана с обилен плод. Когато майката и синът искали да ядат, дървото се наклонявало, давайки им плодовете си за храна, а след това отново се изправяло.

Войниците, като не намерили св. Елисавета и сина ѝ, се върнали и известили на Ирод. Той пратил да попитат св. Захарий къде е синът му, но той не им казал и бил убит между църквата и олтара.

Четиридесет дни след убийството на св. Захарий, св. Елисавета починала в пещерата, а св. Йоан бил хранен от ангел до достигане на пълнолетие и пазен в пустинята до деня, когато започнал да проповядва.

Имен ден днес празнуват всички, които носят името: лза, Елисавета, Изабела, Захари, Хари, Светлозар, Светлозара.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Румен Радев: България няма да участва в коалиции за военна помощ за Украйна

Министър-председателят Румен Радев заяви в Париж, че България няма да се присъедини към инициативата на…

преди 2 часа
  • България

Дебат за съкращаване на бакалавърското обучение от четири на три години

В разгара на кандидатстудентската кампания и споровете за университетските такси в България все по-често се…

преди 2 часа
  • България

Проф. Кантарджиев: Само един от 200 души развива усложнения след ухапване от заразен комар

Лятото е сезонът с най-активни комари и с него идват въпросите за заболяванията, които те…

преди 2 часа
  • България

EPPO разкри схема за ДДС измами с български компании и щети за милиони евро

Европейската прокуратура разкри мащабна схема за ДДС измами, нанесла сериозни щети на бюджета на Европейския…

преди 2 часа
  • България

52-годишен мъж е обвинен в убийството на приятелката си в Карлово

Окръжна прокуратура – Пловдив привлече под наказателна отговорност 52-годишен мъж, обвинен в умишленото умъртвяване на…

преди 3 часа
  • България

Иван Демерджиев на работно посещение във Вашингтон с фокус върху сигурността и корупцията

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев започна официално работно посещение в Съединените американски щати. Визитата…

преди 3 часа