Стресът е начин, по който тялото реагира на потенциална опасност. Когато мозъкът ни регистрира заплаха, той подава сигнал на определени жлези да произвеждат повече хормони – основно адреналин и кортизол, които повишават бдителността, ускоряват пулса, увеличават кръвоснабдяването на мускулите и т.н.
Стресът не е непременно вреден, защото е физиологичен отговор, който ни пази от опасности. В идеалния вариант тялото реагира на стреса и после се връща към нормалните си функции.
Но светът ни не е идеален и стресът може да се превърне в хронично явление. Тогава започват да се проявяват негативните му ефекти. Д-р Синди Гиър и д-р Джоел Кан обясняват какво се случва с тялото при постоянен стрес.
1. Хроничният стрес нарушава съня
„Възможно е да се влезе в порочен кръг. Ако сте стресирани и не можете да се изключите от притесненията и тревогите си, вие не можете и да заспите, събуждате се често или постоянно си гледате часовника.“, казва д-р Гиър.
Изследване върху жени на средна възраст през 2015г. установило, че тези с най-високи нива на стрес спели най-зле. Опасното в случая е, че хроничното недоспиване увеличава риска от сърдечни проблеми, затлъстяване, диабет и може да влоши имунитета ни. Хора, които не спят добре, не се хранят добре. Безсънието влияе негативно на хранителните навици и има връзка със затлъстяването.
2. Започваме да спортуваме по-рядко
Хората, които са стресирани заради недостиг на време и много задачи, пропускат ходенето на фитнес или тичането. Стресът ни кара да ядем повече и да се движим по-малко, което е лоша комбинация.
3. Стресът при бременните вреди на плода
Хормоните на майката, които се отделят при стрес, могат сериозно да повлияят на нероденото ѝ дете. Стресът по време на бременност се свързва с повишен риск от аутизъм, депресия, синдром на дефицит на вниманието, шизофрения и ниски когнитивни способности при децата.
4. Стресът може да разбърка хормоните ни
По време на продължителни периоди на стрес, хормоните, които регулират менструацията, може да намалеят и цикълът да стане нередовен или да спре. Зад това се крие еволюционен механизъм, защото условията на стрес на са най-подходящото време за размножаване.
Не само жените страдат от хормонални промени в следствие на стреса. При стресираните мъже намалява броят на сперматозоидите.
5. Стресът причинява кожни проблеми
Не е изненадващо, че стресът се отразява зле на най-големия орган в нашето тяло – кожата. Много дерматологични проблеми, не непременно причинени от стрес, могат да се задълбочат под негово влияние. Това включва акне, псориазис, розацея, алопеция и екзема. На кожата отнема повече време да се възстанови в условия на стрес, отколкото в нормални условия.
6. Стресът вреди на сърцето
В момент на стрес в тялото ни се излива адреналин, пулсът и кръвното налягане се качват. При случаи на много силен стрес може да се изживее дори това, което е известно под името „синдром на разбитото сърце“ и симптомите му са като тези на инфаркта. Факт е, че сърцето страда и при дълги периоди на хроничен стрес.
7. Стресът ни прави по-уязвими за болестите
Редица проучвания твърдят, че стресът ни прави по-податливи на инфекции и болести от различно естество.
8. Стресът може да отключи депресия
При стреса и депресията не се знае със сигурност кое е кокошката и кое – яйцето. Но между двете определено има връзка. Според някои учени стресът потиска растежа на неврони в хипокампуса – частта на мозъка, която е по-малка при страдащи от депресия хора. Хроничните възпаления също играят роля за отключване на депресия, а те са резултат от хроничен стрес.
9. Стресът вреди на храносмилателната система
Всички сме усещали, че ни се повръща преди важна реч или презентация. Това е илюстрация за въздействието на стреса върху стомаха ни. Той причинява парене, гадене, повръщане, диария и запек. Причина е силната връзка между мозък и храносмилателна система, които се контролират в голяма степен от едни и същи хормони. Стресът често води и до възпаления на червата.
Разбира се, всеки реагира различно на стрес и не е задължително да ни се случи всичко гореизброено. Вероятността за проблеми е по-голяма, ако сме изложени на постоянен стрес. Всички обаче трябва да се стремим към по-ниско ниво на стрес в живота ни. Стъпки в тази посока са здравословното хранене, спортът и достатъчното количество сън.
Източник: thisisinsider.com
Превод и редакция: „Нова Вест“
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment