България

Прогноза: Ще харчим все по-малко ток през следващите години

Снимка: Pixabay.com

В следващите 10 години потреблението на електроенергия ще намалява, се прогнозира в плана за развитие на преносната електрическа мрежа на България за периода 2017-2026 г.

Документът, разработен от Електроенергийния системен оператор (ЕСО), трябва да бъде одобрен от КЕВР на закрито заседание на 15 септември, пише Монитор.

Минималният сценарий за брутното енергопотребление сочи, че за 2017 г. то ще възлезе на 38,27 млн. мегаватчаса, а догодина ще падне до 38,15 милиона. Според прогнозите, записани в плана през 2019 и 2020 г. се очакват най-ниските нива на консумация от по 38,11 млн. мегаватчаса. След това се очаква лек ръст на потреблението, но през 2026 г., според минималния сценарий, то ще бъде по-ниско с около 140 хил. мегаватчаса от очакваното за 2017 г.

За последните 10 години след 2007 г. най-ниско реализирано електропотребление от ЕСО са отчели през 2009-та, 2010-та и 2013 г. През миналата то е било на ниво от 38,5 млн. мегаватчаса.

В плана е записано още, че в периода до 2026 г. се предвижда да бъдат въведени в експлоатация 1506 мегавата нови мощности, като преобладаващата част от тях – 1119 мегавата ще се падат на ВЕИ-тата.

От „зелените“ мощности най-голям дял инсталирана мощност – 545 мегавата ще се пада на вятърните електроцентрали. Най-много мощности – 120 мегавата ще се свържат в системата през 2020 г. След тях с 495 мегавата се нареждат фотоволтаиците. Пикът на включване на слънчевите панели за ток – 185 мегавата, ще е през тази година. Вецовете ще са едва 29 мегавата, като най-много – по 5 мегавата, ще бъдат въвеждани в експлотоация в последните 3 години от десетилетието. До 2026 г. въведените в действие централи, работещи на биомаса, ще са с обща мощност от 50 мегавата. За следващите 10 години новите тецове ще са с обща инсталирана мощност от 187 мегавата. Очаква се повечето от тях да работят на природен газ и да се използват за изравняване на товарите в часовете на върхово потребление.

От ЕСО уточниха, че планът за развитие на мрежата ще претърпи промени в зависимост от това дали ще се строи АЕЦ „Белене“ или ще се прави седми блок в Козлодуй. При втория вариант ще се спестят много средства, защото няма да има нужда да се изграждат нови далекопроводи.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 5 дни
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца