Екип университетски учени сменя микроскопите и лабораторните изследвания с купи и дървени лъжици и започва да пече в името на науката. Използва обаче една много необичайна съставка.
Смлени щурци са в основата на бисквитите, забъркани от трима студенти в магистърската програма на Университета Абърти в Дънди, Шотландия, които се опитват да открият по-устойчиви хранителни източници като решение на проблема със световния глад.
Техните шоколадови печива с хрупкава добавка са експеримент, който проверява готовността на хората да преодолеят нагласите си относно яденето на насекоми.
Студентите твърдят, че лазещите твари са много по- устойчиви от други източници на протеини и могат да бъдат ключов елемент в изхранването на нарастващото човечество, което се очаква да достигне 9 милиарда през 2050 г.
Студентите ползват щурци от Тайланд, фино смлени на брашно, което е органично, безглутеново и богато на протеини. За да се получат 100 грама брашно, са нужни около 1100 щуреца.
Аня Зигхартслайтнер, която оглавява проучването на състудентите си Сара Дъти и Ема Морисън, казва пред „Dundee Courier“, че западните нагласи спрямо храната трябва да се променят, за да може светът да се справи с нарастващите нужди от храна на увеличаващото се население.
Аня добавя: “Насекомите са много по-устойчив източник от телешкото, пилешкото и свинското. Използват по-малко земя и вода и цялото насекомо става за ядене, а не само части от животното. Може и да не ви влече да изядете цял щурец, но когато е смлян в брашно или скрит в бисквита, ще го приемете по-охотно“.
Брашното от щурци вече се произвежда от няколко компании и се предлага на пазара.
Източник: Daily Mail
Превод и редакция: „Нова Вест“
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment