Тялото ни разполага с впечатляващи възстановителни механизми. Не случайно утешават малките деца, когато се наранят с думите „юнак без рана не може“, предаде puls.bg.
Все пак, как по-точно се случва тази магия?
Как белезите зарастват без следа и забравяме изобщо, че е имало нещо? И защо понякога остават?
Какви видове рани има?
Хирургията ги разделя на цели 9 вида – порезна, посечна, контузна, разкъсна, разкъсно-контузна, прободна, рана от ухапване, огнестрелна и смесена рана.
Важното в случая е следното: за да се предивди как ще се възстанови една рана и как да се лекува е нужно да се съобрази колко дълбока е тя, до колко е замърсена, има ли подкожни трави и кръвонасядания (както например контузната) и чисти и гладки ли са ръбовете на раната – или напротив, както е при разкъсната и тази от ухапването.
Как отговаря тялото на травмата?
Човешкият организъм е единно цяло. Ето защо и всяко вмешателство в хармонията му има не само местни, но и общи прояви. Общите реакции зависят от болката, кръвозагубата, отравянето от разпадащите се тъкани и вида и тежестта на инфекцията на раната. Местните реакции минават през три основни процеса – на алтерация, възпалително-ексудативни и регенеративни.
Процеси на алтерация. Без значение дали сме се порязали докато сме приготвяли вечеря, щурото дете си е обелило отново коляното или някого го е ухапало куче във всяка една от тези рани ще има малко или повече разрушаване на тъкани. Те ще некротизират и отпаднат. Ще има също и разкъсване на кръвоносни и лимфни съдове и нервни окончания.
Успоредно с тези процеси на алтерация, настъпва и тромбообразуване. При нарушение целстта на кръвоносните съдове и съприкосновение на кръвта с въздуха или тъкани в раната се отключва каскада от реакции, чийто краен резултат е запушване на наранените съдове от тромби – за да се ограничи кръвозагубата. Това обаче смущава кръвоснабдяванто на наранените тъкани и разширява зоната на исхемия и некроза.
По-нататък девитализираните (мъртви) тъкани се отстраняват – тялото ги резорбира или ги почиства лекарят, който обработва раната – в зависимост от тежестта й.
Възпалитено-ексудативни процеси. Освен с тромбообразуване, при нараняване малките кръвоносни съдове реагират в началото със спазъм за кратък период, последван от вазодилатация – капилярите се разширяват и се увеличава тяхната пропускливост за течности и клетки.
Така в зоната на нараняването се развива оток и там попадат левкоцити, макрофаги и неутрофили, които поглъщат и разрушават попадналите в раната бактерии. Отношенията им са взаимни, защото при унищожението им, от бактериите се отделят токсини, които на свой ред разрушават погълналите ги клетки.
По този начин в зоната на раната попадат токсини, остатъци от левкоцити и бактерии, както и протеолитични ензими от левкоцитите. Тези ензими втечняват некротизиралите тъкани. Всички тези вещества накуп формират раневия секрет.
Регенеративни процеси. Както е с всички страсти, така и тези бурни реакции в зоната на раната с времето затихват. Тук те се изместват от обратно развитие на измененията. Вазодилатацията изчезва, където се е изчистило от некротична тъкан спира секрецията и така всичко се успокоява за да даде място на възстановителните процеси.
В тялото на човека „няма празно“ и създаденият дефект трябва да бъде запълнен. Това се случва чрез образуване на гранулационна тъкан. Тя е изградена основно от капилярна мрежа. Клетките, изграждащи капилярите в дъното и стените на раната, започват да „пъпкуват“, създавайки фина мрежа от вертикално разположени капилярни бримки. Между тях има фибринови нишки, фибробласти и други клетки.
Тази гранулационна тъкан има зърнист вид, ярко червен цвят и при допир лесно кърви. С времето тя съзрява, замества се от съединителна тъкан и образува ръбец – цикатрикс. Той в началото има червен цвят, но за около година придобива седефенобяла окраска. В тази цикатрициална тъкан, която замества разрушенте тъкани, липсват космени фоликули, потни и мастни жлези и подкожна мастна тъкан. След попълване на дефекта, той се покрива от епител.
Кога белег няма?
От белег сме спасени когато нараняването засяга единствено епидермиса на кожата. Тогава раничката се покрива с тънка пелена от кръв и лимфа, засъхващи като коричка. Под нея епидермисът бързо се възстановява.
Вместо срам и възмущение, белезите е редно да събуждат възхищение – пред вълшебните възможности на тялото.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment