Любопитно

Ще стане ли необитаема Южна Азия?

Снимка: iStock

Южна Азия, където живее 1/5 от населението, може да е необитаема до 2100 г.

Заради климатичните промени вълни от смъртоносна жега може да залеят райони на Индия, Пакистан и Бангладеш, включително плодородните басейни на реките Инд и Ганг, предаде БТВ.

До края на века екстремната жега, дължаща се на затоплянето на климата, може да направи необитаема голяма част от Южна Азия, където живее една пета от населението на Земята.

Това сочи прогнозата на изследователи от Масачузетския технологичен институт, Хонконгския институт за наука и технологии и университета „Лойола Меримаунт“ в Лос Анджелис.

Според изследването, публикувано в списание „Сайънс адвансиз“ (Science Advances), „повишаването на температурата и на влагата през лятото в Южна Азия може да достигне равнища, превишаващи възможностите на човешкия организъм да оцелява без защита“.

Вълни от смъртоносна жега може да залеят до няколко десетилетия райони на Индия, Пакистан и Бангладеш, включително плодородните басейни на реките Инд и Ганг, където има голямо земеделско производство, предупреждават учените.

За прогнозата си те са използвали две климатични симулации, основани на най-нови математически модели за водните течения в света, посочва АФП.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Река Маданска побеля след скъсана дига на утаител, РИОСВ проверява случая

Водите на река Маданска побеляха след скъсване на дига на утаител, който пречиства изпомпените води…

преди 8 часа
  • България

Полицаи в Стара Загора спасиха мъж, заплашил да скочи от болница

На 7 април служители на МВР в Стара Загора спасиха живота на мъж в критично…

преди 8 часа
  • България

Почина проф. Илка Попова, виден вокален педагог и преподавател в НМА

Почина проф. Илка Попова, изтъкнат вокален педагог, изпълнител и преподавател в Националната музикална академия „Проф.…

преди 8 часа
  • България

Трайков открива Национално хранилище за радиоактивни отпадъци на площадка Радиана

Министърът на енергетиката Трайчо Трайков ще открие Национално хранилище за радиоактивни отпадъци. Официалната церемония е…

преди 9 часа
  • България

ОДБХ затвори ферма в Дебелец, иззе над 600 кг месо и над 200 кг млечни продукти

Областната дирекция по безопасност на храните – Велико Търново установи втора незаконна кланица в град…

преди 9 часа
  • България

Човешки останки в черен чувал са открити в пловдивския квартал „Тракия“

Човешки останки в чувал за боклук са открити в Пловдив. За находката сигнализирали по обед…

преди 10 часа