Учени от техническия университет в Куинсланд откриха, че бактериите в пръските от човешката кашлица и кихане остават във въздуха до 45 минути, съобщи Сайънс алърт, цитиран от БТА.
Екипът разработи нова технология, за да изследва как често срещаните бактериални заболявалия могат да се разпространят и да останат в околната среда след кашляне или кихане. Той откри, че тези бактерии намаляват наполовина през първите 10 минути и остават във въздуха за около 45 минути.
„Проучванията ни разкриха, че тези патогени изминават до 4 метра и остават жизнеспособни за 45 минути след това.
Искахме да открием как капчиците с бактерии, отделени при кихане или кашляне, изминават подобни разстояния и запазват способността си да заразяват други хора. след толкова дълго време“, каза един от авторите Лидия Моравска.
Изследването има важно приложение за контролирането на инфекциите в болниците. То е още едно свидетелство, че е добре да спазваме предупреждението да слагаме ръка на устата си, когато кихаме или кашляме, а след това трябва да мием ръцете си.
Мирослава Вълкова, един от инициаторите на ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА в откровен разговор за…
След силното послание от „Дамасцена 2025“, движението продължава по пътя към нов модел на управление…
В днешни дни прекарваме голяма част от времето си в закрити пространства – домове, офиси,…
Днес, когато все повече хора осъзнават нуждата от здравословен начин на живот, хранителните добавки се…
Гражданско движение за президентска република даде старт на национална информационна кампания Националната кампания за президентска…
В света на гейминга компромисите нямат място – всеки детайл може да бъде решаващ в…
Leave a Comment