Телескопът WISE (Wide-field Infrared Survey Explore) на НАСА даде възможност на астрономи да наблюдават „фабрика за звезди“ в мъглявината Орион, съобщи ЮПИ. Нова композитна снимка, показваща с големи подробности мъглявината, включва данни, събрани от WISE и телескопа в Грийн банк, Западна Вирджиния.
Изследването на мъглявината Орион е в рамките на усилията да се анализират големи формиращи звезди райони в северната половина на пояса Гулд – пръстен от млади ярки звезди в Млечния път. Като изследват температурите и газовата динамика в мъглявини в пояса Гулд, учените се надяват да опознаят по-добре процеса на звездообразуване.
„Все още не знаем с подробности как облаци газ в нашата галактика колабират, за да формират нови звезди“, заяви Рейчъл Фрийзън от университета в Торонто. Астрономите проявили особен интерес към ролята на амоняка в процеса на звездообразуване. Новите данни за мъглявината разкрили, че молекули на амоняка са концентрирани в нишки от газ и прах, простиращи се на разстояние над 50 светлинни години.
„Амонякът е като проследяващо устройство за плътен звездообразуващ газ – поясни Фрийзън. – Създадените с помощта на амоняка карти ще ни позволят да изследваме движението и температурата на най-плътния газ. Така ще установим дали нишките от газ са стабилни или ще колабират, за да формират нови звезди.“
Резултатите от изследването са публикувани в Astrophysical Journal.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment