Правителството да възстанови плуването като задължителна дисциплина в училище. Това призова председателят на Българския червен кръст (БЧК) Христо Григоров по повод старта на Седмицата на водното спасяване – от 5-ти до 11 юни, съобщава Inews.
Само 20 -30% от населението може да плува, а в Германия този процент е около 90% от населението. „Басейните се зариха, на тяхно място се появиха МОЛ-ове“, възмути се Григоров, цитиран от Нюз.бг.
Ръководителят на водноспасителната служба към БЧК Стоян Андонов отчете, че през годините водният травматизъм у нас намалява. През 2005 г. страната ни е била на първо място в Европа по процент на удавени деца.
За миналата година удавените са 133-ма, 14 от които са деца. От тези 133-ма души – загиналите в море са 92-ма. 18 от тези 92-ма души са се удавили на охраняеми плажове. Като инцидентите с тях са били в извън работно време – рано сутрин или след 18.00 часа, когато плажовете остават неохраняеми и най-вече след употреба на алкохол.
„На фона на намаляващия травматизъм се забелязва едно леко увеличение на удаванията в морето. На морето туристите не намаляват, те стават все повече. Намаляват инцидентите в така наречените неохраняеми плажове. Това се дължи на общите усилия на обществото и на медиите за подобряване на културата“, констатира доц. Андонов.
Благодарение на усилията на службата у нас обучените за спасители на година са средно около 1700 души. На практика хората, които получават сертификат за водни спасители, са напълно достатъчни, за да се осигурят по четирима спасители на всеки пункт по Черноморието ни.
От БЧК отрекоха твърденията, че са монополист в обучението. Възраженията бяха направени по повод евентуалните промени в Наредбата за водно спасяване. Андонов обясни, че в повечето страни от ЕС държавата е оторизирала една организация, която да провежда това обучение. По този начин, освен качество на обучението, се постига и изпълнение на критериите за информираност и охраняемост, заложени в Програмата „Син флаг“.
Той припомни случай, в който са били изпратени двама охранители да покриват критериите за получаване на талон за спасители. Оказало се, че момчетата се страхуват от морето. Той даде пример и с Норвежкия червен кръст – една от най-богатите организации в света, която е монополист върху хазарта в държавата. Така там лошите пари от хазарта отиват за добри цели.
„Проблемът с недостига на спасители е като този с недостига на камериерки през сезона“, констатира Андонов. Една голяма част от водните ни спасители заминават да работят в чужбина, тъй като сертификатът, който имат, е конвертируем. Често концесионерите се оплакват, че водното спасяване се явява финансова тежест, особено на по-дългите плажове. Често водните спасители се използват от концесионерите за не толкова свойствени неща като разнасяне на хавлии, чадъри и други“, поясни той.
Благодарение на усилията на БЧК, страната ни е единствената в Европа, в която учебните програми по превенция са част от учебните програми на Министерство на образованието. Така децата се запознават с елементарните правила, които да ги предпазят от удавяне. Всяка година благодарение на тези образователни програми на БЧК около 60-70 хиляди деца се запознават с тези правила на безопасност във или около водата.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment