Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер вече получи официално писмо с номинацията на България за комисар. Сега предстои той да реши какъв портфейл да даде на Мария Габриел и в зависимост от това дали ще пренарежда Комисията, предаде NOVA Вече беше анонсирано, че Мария Габриел ще получи ресор „Дигитализация”. Оттук нататък предстои сложна процедура от изслушване и одобрение на българската номинация.
„Одобрението на комисар се извършва по общо съгласие между председателя на ЕК и Съвета на ЕС преди кандидатът да бъде подложен на изпит от съответните комисии на Европейския парламент. След като ЕП оцени кандидата, председателят на ЕК предлага утвърждаването му от Съвета на ЕС”, обясни Маргаритис Схинас, говорител ЕК.
„По моето лично мнение- има „за” и „против”, както винаги. По моето досие за дигитализацията по време на естонското и българско председателство ще се решават важни въпроси за цифровизацията.Мисля, че България може да се справи и дори ще бъде добре комисар от България да отговаря за цифровите досиета”, коментира Андрус Ансип, зам.председател на ЕК.
Председателят на Комисията ще интервюира Мария Габриел във вторник. Изслушването й ще е две седмици по-късно. Хипотетично, винаги съществува вариант кандидатурата ни да бъде отхвърлена. България вече има такъв горчив опит с Румяна Желева. Мария Габриел обаче има сериозен стаж в Европарламента и Брюксел и никой не очаква да има проблеми с одобрението й.
Пореден случай на агресия разтърси Горна Оряховица. На 28 юни спор между деца прерасна в…
Ричард Величков, познат като „Мистър София 2018“ и бивш участник във „ВИП брадър“, отрече слуховете…
На автомагистрала „Струма“ 12-годишно момиче спаси майка си, след като автомобилът им продължил да се…
Българската народна банка ще получи дивидент от близо 3,7 млн. евро заради дългогодишното си акционерно…
Юли ще бъде динамичен, слънчев и на моменти екстремно горещ. Според прогнозата на главен асистент…
При пожар в жилищна сграда в Садово през нощта загина 52-годишен мъж, а двама възрастни…
Leave a Comment