Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит отслужи тържествения водосвет по повод Гергьовден – Денят на храбростта и Българската армия, по време на церемонията по освещаването на знамената на Българската армия. На Светейшия патриарх съслужиха Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и свещенослужители от патриаршеската катедрала и столичния храм „Св. София”.
На площада пред храм-паметника „Св. Александър Невски” се строиха представителни части от всички родове войски на Българската армия начело с трибагреника, знамената-светини и бойните знамена, за да вземат участие в празничния водосвет и получат божието благословение за воинското си служение, в защита на Родината и българския народ.
Пред Паметника на Незнайния воин застанаха още: президентът на страната и върховен главнокомандващ Българската армия Румен Радев, председателят на Народното събрание Димитър Главчев, министър-председателят Бойко Борисов, министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, офицери, депутати, чуждестранни военни аташета и дипломати.
След като извърши чина на водоосвещаването, Патриарх Неофит се обърна към присъстващите с празнично слово и призова: „Нека неоскъдяващата божествена благодат всякога да пребъдва над тези знамена, а Божията десница неизменно да бъде с родното наше войнство. Нека продължаваме да стоим здраво във вярата на нашите предци, да вървим по техните стъпки и да следваме оставения ни от тях образец и пример на безкористна и жертвена любов към Бога, към Неговата света Църква и към свидната ни Родина – майка България.” Негово Светейшество призова Божията закрила по небесното застъпничество на св. Георги Победоносец и всички Божии светци всякога да ни закрилят и поръси официалните лица.
След това при празнично биене на камбаните на катедралния храм Негово Високопреосвещенство митрополит Антоний премина по площада със строените офицери, сержанти и войници, като поръси с осветена вода знамената и представителните части на Българската армия, ветерани и граждани.
Ритуалът на освещаването на военните знамена на българската войска има дълбоки исторически корени. Първото историческо свидетелство за този ритуал е за освещаване на бойните знамена преди победната битка на цар Симеон I Велики над византийските войски при река Ахелой през 917 година. Чрез освещаването на знамената се счита, че Божията благодат ще снизхожда, ще освещава, ръководи и изпълва с благодатни сили и всички, които воюват под тези знамена.
Знамената на Българската армия наричаме „светини”, тъй като върху тях е изобразен светият кръст, изписани са свещени думи, като „С нас е Бог”, освещават се ежегодно и са символ на вярност, чест и доблест.
Отдел „Връзки с обществеността“ при Св. Синод на БПЦ
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment