Любопитно

Учени: Въздухът в метрото е много по-мръсен, отколкото е над земята

Канадски учени установиха, че въздухът в метрото на Торонто, Монреал и Ванкувър е много по-мръсен, отколкото е над земята, пише БТА.

Въздухът в метрото в Торонто е десет пъти по-мръсен, отколкото на повърхността, а в Монреал – три пъти. Подобни изследвания са правени в Барселона и Сеул и резултатите там са същите.

Канадските учени са привлекли за изследването си студенти и са ги оборудвали с портативни инструменти, измерващи частиците във въздуха с размер под 25 микрограма. Такива частици лесно се вдишват и могат да увредят белодробната тъкан.

Замърсяването в метрото на Торонто е обикновено около 10 микрограма на кубичен метър въздух, но може да достигне и 30. В тунелите обаче то може да достигне 100 микрограма замърсители на кубичен метър.

Стойностите са като типичните в Пекин. Анализът показа концентрация на метали, която насочва на какво се дължи замърсяването – на колелата и спирачките на мотрисите.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Бюджетната комисия одобри нов заем от 3,8 млрд. евро за ПВУ и социални плащания

Парламентарната бюджетна комисия даде първоначално съгласие за тегленето на нов държавен дълг в размер на…

преди 14 минути
  • България

Омбудсманът призова КЕВР да преразгледа исканите цени на парното

С наближаването на 1 юли, когато се очаква да влязат в сила новите цени на…

преди 29 минути
  • България

Полиция и педагози разтърваха ученици след спречкване за момиче

Двама ученици в Хисаря стигнаха до физическа саморазправа след спречкване за момиче, съобщиха от МВР.Сблъсъкът…

преди 44 минути
  • България

Държавна гаранция ограничава цените на застраховките за международните превозвачи

Българската агенция за експортно застраховане (БАЕЗ) предприе мерки за овладяване на ситуацията при застраховането на…

преди 59 минути
  • България

Критики за блокирани инфраструктурни проекти и милиони за „зелените“ структури

Темата за опазването на природата е важна за България, но все по-често се използва като…

преди един час
  • България

България подчерта ролята на ПСЮИЕ за регионалната сигурност и европейската интеграция

София стана център на регионалния диалог, след като министърът на външните работи Велислава Петрова откри…

преди един час