България

ГЕРБ и Патриотите се разбраха – ето кой какви министерства ще получи в кабинета „Борисов 3“

ГЕРБ и Обединените патриоти са се договорили късно в събота кой какви министерства ще получи в кабинета „Борисов 3“, съобщава „Стандарт“. Разпределението ще залегне в анекс към коалиционното споразумение. Според постигнатата договорка Патриотите получават министерствата на отбраната, на икономиката, на екологията и на туризма.
Един от четиримата вицепремиери също ще бъде техен представител. „Това съответства на съотношението между броя депутати на ГЕРБ и ОП“, коментират източници от партията на Бойко Борисов. Имената на конкретните министри предстои да бъдат окончателно одобрени и съгласувани.
Изненадата е, че от квотата на Патриотите министър на околната среда и водите се очаква да стане бившият седесар Нено Димов, който в момента е председател на неправителствената организация Институт за дясна политика. Димов беше главен секретар и зам.-министър (1997-2001) в МОСВ по времето на кабинета „Костов“.
За икономиката фаворит е бившият шеф на Агенцията за приватизация Емил Караниколов, който е от квотата на „Атака“. Очаквано военен министър ще бъде лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
В крайна сметка Патриотите няма да получат министерствата на енергетиката и на културата, за които имаха аспирации.
Трети мандат като културен министър ще подкара Вежди Рашидов. Така ще се изпълни желанието на Борисов задължително да има етнически турчин в кабинета. „Няма да има големи изненади в състава на кабинета. Основните министри на ГЕРБ от предишния кабинет – ще останат на постовете си“, допълниха запознати с коалиционните преговори.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Ученици спасиха възрастна жена от пожар в Кабиле

Ученици от ямболското село Кабиле спасиха възрастна жена от пожар, след като реагираха бързо и…

преди 7 минути
  • България

66-годишен мъж е в критично състояние след трудова злополука в Златоград

Сериозен трудов инцидент е станал в Златоград. 66-годишен мъж е пострадал тежко, докато е работил…

преди 22 минути
  • България

Детската градина в Бенковски се руши, общината иска нова сграда

Ситуацията в детската градина в пловдивското село Бенковски е критична. Родители и служители сигнализират за…

преди 37 минути
  • България

Лек автомобил и автобус се сблъскаха на бул. „Христо Ботев“ в Пловдив

Лек автомобил и автобус се сблъскаха днес на булевард „Христо Ботев“ в Пловдив, в района…

преди 52 минути
  • България

Неправоспособен моторист предизвика ПТП с каруца в село Зимница

Пътнотранспортно произшествие стана в село Зимница, община Мъглиж, на 27 април 2026 г. около 19:04…

преди един час
  • България

Неправоспособен мотоциклетист и каруца се сблъскаха в Зимница, жена е пострадала

Пътнотранспортно произшествие стана на 27 април 2026 г. около 19:04 ч. в село Зимница, община…

преди един час