Любопитно

Днес е Велика сряда: Юда предава Христос

На този ден се припомня за многоценното миро, пролято върху главата на Христос от разкаялата се грешница. Успяла да влезе в дома, дето бил Христос, жената, носеща алабастърен съд с драгоценно миро, искала да засвидетелствува почитта си към Него. В бързината, да не й се пречи на доброто намерение, тя счупила съда по-лесно да се разлее мирото, пише Дарик.

Някои от апостолите възроптали, че би било по-добре мирото да се продаде, а парите да се раздадат на бедните. Христос обаче казал да не я смущават, защото нуждаещи се има винаги, а Той няма да е още дълго с апостолите.

Тогава Юда отишъл при юдейските първенци и уговорил предателството на Христос за тридесет сребърника.

На този ден вярващите се замислят: дали и ние, които носим Христовото име, не предаваме Христа чрез нашите небогоугодни дела? От тоя ден коленопреклоненията на молитвата не престават.

На Велика сряда обичаят повелява да се бере здравец, предимно от децата, и на Разпети петък да се раздава за здраве.

По традиция днес не се върши никаква домакинска работа, а ако някой наруши това правило се вярва, че умението му ще се отнеме.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

През май кърлежите са най-активни, лекари предупреждават за риск от зарази

Със затоплянето на времето кърлежите активизират дейността си, а май се очертава като пикова месечна…

преди 16 часа
  • България

Зеленчуците поевтиняват, плодовете и част от основните храни поскъпват на едро

Пазарът на хранителни стоки в България тази седмица показва разнопосочни движения. Повечето зеленчуци поевтиняват на…

преди 16 часа
  • България

Прогресивна България предлага Румен Радев за премиер при първия мандат

Политическата сцена в България навлиза в решаваща фаза с очакваното връчване на първия мандат за…

преди 16 часа
  • България

Катастрофа с три коли на Северната скоростна тангента, един загинал и шестима ранени

Около 13:10 часа днес е подаден сигнал за тежък пътен инцидент. Катастрофа с три леки…

преди 16 часа
  • България

Сланите унищожиха черешовите масиви в Кюстендилско

Югозападна България отново е засегната от неочаквано застудяване. Жълт код за ниски сутрешни температури и…

преди 21 часа
  • България

Пожарникарите реагираха на 82 сигнала и потушиха 39 пожара за денонощие

През изминалото денонощие огнеборците в страната са реагирали на 82 сигнала за произшествия и са…

преди 22 часа