Новият мегаполис Сюнан ще бъде разположен на 100 км. югозападно от Пекин. Големината му ще е 2000 кв. км., което е три пъти повече от Ню Йорк, например. Новият град ще обедини три други в провинция Хебей – Сюнан, Жунчен и Ансин. Към момента в тях живеят общо 1 млн. души.
Все още не се посочва какъв ще е капацитетът на новия град. На територията на трите града има множество езера и блата, които служат за източник на прясна вода и снабдяват с нея северните провинции. Какво ще се случи с тях след построяването на мегаполиса не се уточнява. Очаква се Сюнан да поеме значителна част от функциите на Пекин, което ще позволи да се преустанови разрастването на китайската столица и към новия град са се пренасочи част от промишлеността и финансовата дейност. „Бих сравнил Сюнан с Ню Йорк, при което Пекин остава на дясно от Вашингтон.
В Китай казват на новия град „проектът на хилядолетието”. Това е първото начинание с подобни мащаби от времето на Мао Дзън”, припомня агенция Bloomberg, цитирана от fakti.bg. „Строителството на Сюнан ще доведе до ръст в производството на цимент, стомана и други строителни материали в близкото десетилетие”, прогнозират от анализатори от хонконгската финансово инвестиционна компания Core Pacific Yamaichi International. Веднага след като президентът на Китай Си Дзинпин обяви създаването на новия град хотелите в трите града бяха запълнени с инвеститори, желаещи да изкупят всички имоти, обект на продажба в Сюнан, Жунчен и Ансин.
За два дни цената на жилищата се е повишила почти двойно. Раздвижването на пазара се е оказало толкова бързо и силно, че още на следващия ден след обявяването за създаването на новия град местните власти са преустановили всички сделки с недвижими имоти, както са и помолили всички агенции за недвижими имоти временно да преустановят дейност. Мораториумът върху продажбата и покупката на земя доведе до това, че инвеститорите са се насочили към изкупуването на имоти в съседните на трите града населени места.
Сюнан се предвижда да бъде свободна икономическа зона, която ще може самостоятелно да определя правилата за търговия с други държави и региони. По подобна схема през последните няколко години се развива китайският град Шънджън, в който живеят 11 млн. души. Особеният статут не само доведе до рязко покачване на броя на населението, но и към значително поскъпване на недвижимите имоти. Така например, за периода 2015-2016 г. цените в сектора са се повишили с 52%.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment