По 15 години затвор за Васил Петров и Антон Истатков, заради опита в съучастие като съизвършители, по хулигански подбуди умишлено да убият преди 6 години студента от Морско училище Манол Марков. Това съобщиха от пресцентъра на Апелативна прокуратура – Варна.
За трети и последен път състав на Варненския апелативен съд подложи на въззивен контрол присъда на Окръжен съд – Варна(ОС-Варна), от края на ноември 2012 година, с която Васил Петров и Антон Истатков бяха признати за виновни заради опита в съучастие като съизвършители през м. март 2011 година по хулигански подбуди умишлено да убият Манол Марков, тогава курсант от ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“. За това престъпление първата съдебна инстанция им присъди – на Петров – 17 години затвор, а на Истатков – 16 години „лишаване от свобода“.
Петров беше наказан и за причинените средни телесни повреди на други двама студенти от ВВМУ – Георги Иванов и Михаил Михалев. Със свое решение от 27 март 2017 година Варненският апелативен съд измени присъдата на ОС-Варна, като намали наказанието за опита за убийство – за двамата подсъдими на по 15 години затвор. От 6 на 5 години съдът намали присъдата на Петров за причинените средни телесни повреди. Апелативната инстанция разгледа този казус за трети път. Пресслужбата на съда припомня, че през 2014 година, след обжалване на първоинстанционната присъда, друг състав на въззивния съд приложи закон за по-леко наказуемо престъпление, преквалифицира задружната престъпна дейност на двамата подсъдими и намали наказанието им, като им присъди по 6 години затвор.
През 2015 година ВКС отмени тази присъда и върна делото за ново разглеждане с аргумента, че Апелативният съд неправилно е приложил закон за по-леко наказуемо деяние, като е преквалифицирал престъпната дейност на Васил Петров и на Антон Истатков като „причинена средна телесна повреда”, вместо опит за убийство. През 2016 година Варненският апелативен съд разгледа казуса за втори път, събра допълнителни доказателства, допусна до разпит тримата пострадали студенти и други свидетели. Апелативният съд подкрепи правните изводи на ОС-Варна за вината и потвърди тежките първоинстанционни присъди на подсъдимите. Съдът намери, че „Хулиганските подбуди в действията им са безспорни”, Петров и Истатков били упорити в жестокостта си, хладнокръвно смазали главата на Манол и останали безразлични към безжизнеността му. Последиците за здравето му не са преодолени напълно, слухът му е увреден завинаги”.
Това решение бе подписано с особеното мнение на съдия Илия Пачолов, според който обвинителната теза за авторството на престъпленията не е била доказана по несъмнен и категоричен начин. Третата съдебна инстанция върна миналата есен и това решение на Варненския апелативен съд и посочи, че е необходима проверка и анализ на доказателствата във връзка със субективната страна на опита към убийство на Манол Марков, поиска оценка за достоверност и точност на показанията на тримата пострадали, както и отговор на възраженията на защитата им относно правилността на проверяваната присъда.
Именно това провери при третото и последно разглеждане на делото новия състав на Варненския апелативен съд. Пресслужбата на съда припомня, че тримата курсанти от морско училище срещнали своите нападатели на 21 март 2011 година в заведение за дюнери, в района на Червения площад във Варна. Петров и Истатков си тръгнали първи от заведението, а по-късно се върнали да търсят студентите и разбрали в каква посока се оттеглили. Настигнали ги и с предварително приготвен предмет и започнали да ги малтретират. Първият, когото Васил повалил бил Михаил.
От удара по главата младежът загубил съзнание. Васил се нахвърлил и върху Георги, който също след удари в главата паднал безпомощен на земята. Най-тежко от тримата студенти пострадал Манол. Двамата нападатели го повалили на земята с бухалка, а Петров нанасял ударите с крака и с ръце. Побоят бил брутален и продължителен. След като Манол престанал да реагира, нападателите нанесли още няколко удара и се отдалечили от телата на пострадалите младежи.
Най-тежко пострадалият бил Манол – със счупване на черепа, с разкъсно-контузна рана на главата, с контузия на мозъка, с остър хематом на твърдата мозъчна обвивка и с десетки наранявания по главата и тялото. Двамата му състуденти Васил и Георги били с натрошени челюсти, избити зъби и други травми в главите. В третото и последно решение по този казус въззивният състав е приел, че „при опита да избяга Марков е бил застигнат от двамата подсъдими и докато той се е предпазвал с ръце те му нанесли не по-малко от седем удара, предимно в областта на главата, част с ръце и крака и друга – с цилиндричен предмет.
Удряйки силно, в лицевата зона и в областта на пояса, подсъдимите пряко са целели причиняване на телесни повреди на пострадалите.“ Ударите са били с висока интензивност, без повод и причина и са причинили изключително тежки травми. При липса на каквато и да е провокация от страна на Манол, „подсъдимите са го пребили жестоко, причинили са му тежки животозастрашаващи увреждания, довели до кома за известен период от време, лишили са го от обичайния начин на живот завинаги. Според този състав на съда Петров и Истатков със съвместни усилия са осъществили довършен опит към убийство.
Съдът е отчел смекчаващите вината обстоятелства и за двамата подсъдими, единият от които (Петров) е завършил висшето си образование в областта на „Националната сигурност“, а другият (Истатков) е станал родител. Решението на Варненския апелативен съд, с което се изменя присъдата на ОС-Варна, като се намалява наказанието на Васил Петров и Антон Истатков на по 15 години затвор заради опита в съучастие като съизвършители, по хулигански подбуди умишлено да убият Манол Марков, и от 6 на 5 години се намалява присъдата на Петров за причинените средни телесни повреди, подлежи на жалба или протест в 15 дневен срок пред ВКС.