Районна прокуратура-Пловдив внесе в съда на 6 март 2017 г. обвинителен акт спрямо Иван И., на 48 г., и Константин И., на 23 г., за това, че в съучастие като съизвършители, са отглеждали и тренирали животни за боеве – престъпление по чл. 325а ал.1 във връзка с чл.20 ал.2 във връзка с ал.1 от Наказателния кодекс.
По делото е установено, че за периода от началото на 2012 г. до 29 октомври 2016 г. в гр. Пловдив – в парцел с двор и производствена сграда, двамата обвиняеми отглеждали и тренирали 50 кучета от породата „Питбул“ за боеве, като животните били на различна възраст и с различен пол.
Събраните доказателства сочат, че двамата обвиняеми са отглеждали и тренирали животните, като с оглед специфичното им предназначение, а именно участието им в боеве със себеподобни, са ги подлагали на специален хранителен режим.
Този режим бил различен за всяко едно куче с оглед неговата възраст, както и това дали му предстои участие в бой или вече е участвал в такъв. Освен тези специално разработени и прилагани хранителни програми, за отглеждането на кучетата били използвани и специфични тренировъчни схеми за подготовката за участие в боеве. Животните били третирани с медикаменти, с препарати за увеличаване на мускулната маса и сила, като например „метан“, „тестостерон“ и „декадурабулин“, и с други лекарства.
Кучетата били отглеждани на територията на гр. Пловдив, като в производствена сграда била открита конструкция, изградена от метални елементи и дъски под формата на квадрат с височина на стените около 90 см. Дъното на това ограждение било покрито с текстилна материя, зацапана с червени оцветявания. На място били установени два дървени клина, които по принцип служат за разчленяване на челюстите на животните. По тях е била открита кръв. Монтирана е била осветителна система, включваща прожектор на висока стойка, насочен към заграждението.
По делото са били разпитани свидетели, назначени и изготвени няколко експертизи, като една от тях е комплексна ветеринарно-медицинска с участието на ветеринарен лекар и специалист етолог. Последният при изготвянето на експертизата е изследвал поведенческия модел на иззетите питбули. Установено е било, че силният страх, който са показали, както и тяхната агресивност, сочат за една определена целенасоченост при обучението им, а именно за бой със себеподобни. В тази насока са и изводите, направени относно използваните хранителни програми, както и прилаганите медикаменти. От момента на изземването на кучетата по съответния законен ред същите се настанени в ОП „Зооветеринарен комплекс“-гр. Пловдив.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment