Американската космическа агенция НАСА обяви, че е открила седем планети извън Слънчевата система (екзопланети), които много приличат на Земята по размер, а на три от тях изглежда, че има вода на повърхността и може би – условия за живот, пише dnevnik.bg.
„Намирането на следващата Земя вече не е въпрос на „дали“, а „кога“, заяви ръководителят на дирекцията за научни мисии на НАСА Томас Цурбухен по време на специалната пресконференция. „Отговорът на въпроса „сами ли сме във вселената“ е топ приоритет в науката, и откритието на толкова много планети с потенциал едновременно, е забележителен напредък в търсенето му“, заяви той.
Планетите се намират в система, наречена TRAPPIST-1, и са на 39 светлинни години от Слънчевата система, което за космическите мащаби е сравнително близо. Орбитират около ултра студено червено джудже (наполовина на температурата на Слънцето), но три от тях са достатъчно близо, за да имат вода и съответно условия за живот. Откритието е направено с космическия телескоп на НАСА „Спитцер“, който остава насочен натам за още изследвания.
В момента и най-мощният телескоп „Хъбъл“ е насочен към екзопланетите, за да се изследват атмосферата и повърхността им. Космическият телескоп „Кеплер“ също е включен в мисията, като с него се наблюдават промените в светлината и преминаващите наблизо космически тела.
Засега изглежда, че планетите са скалисти и имат водородни атмосфери. Съществува и теория, че са с фиксирани орбити, т.е. не се въртят около осите си, което означава постоянен ден от едната страна и постоянна нощ от другата. Това би имало огромно значение, ако се потвърди, че атмосферата и евентуално водата на повърхността създават условия за живот.
Разстоянието между трите подобни планети в системата TRAPPIST-1, е колкото няколко пъти разстоянието между Земята и Луната, така че мащабите са съизмерими на нашето обкръжение. Но всичките седем новооткрити планети орбитират около звездата си на разстояние по-малко, отколкото това между Слънцето и първата планета в нашата система Меркурий. Не са изпепелени, само защото звездата им е необичайно студена, поясняват учените.
През 2018 г. НАСА ще изстреля и четвърти телескоп в орбита – телескопът „Джеймс Уеб“, който също ще се включи в анализа на новата слънчева система. Той ще е специализиран и свръхчувствителен за търсене на следи от водород, метан, кислород, озон и други химически съставки на атмосферата. С него учените ще могат с точност да установят каква е структурата на атмосферата, температурите и условията на повърхността на седемте екзопланети, със специално внимание към трите, които най-много приличат на Земята. Целта е да потвърдят или отхвърлят теорията си, че там е възможен живот, макар че физическото достигане до тези планети засега е невъзможно.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment