Не е трудно да се проявява вежливост, това е просто уважение към себе си и към околните. Но в общия тон на поведение има важни нюанси, които далеч не всички познават.
Например:
1. Никога не отивайте на гости без предупреждение. Ако вас самите ви навестят изненадващо вкъщи, спокойно можете да си позволите да бъдете по халат или къси панталони. Една истинска британска лейди винаги си слага шапката и взема чадър в ръка при появата на неканени гости. Така, ако изненадата е приятна, тя ще има възможност да възкликне: „Ах, колко хубаво, току-що се прибрах!“. Но ако е досадник: „О, колко жалко, че се налага да изляза!“
2. Чадърът никога не се суши разтворен – нито в офиса, нито, когато сте на гости. Той трябва да се сложи в специална поставка, ако има такава или да се окачи.
3. Чантата не се държи на коленете или на стола, на който седите. Ако е малка можете да я поставите на масата. Обемната чанта е редно да се окачи на гърба на стола или да се постави на пода. На пода се поставят и бизнес чантите на деловите мъже.
4. Допустимо е да се разхождате с найлонови торбички в ръка само на връщане от супермаркета. Същото се отнася и за хартиените пликове от бутици.
5. Мъжът никога не носи чантата на жената. И взема женското палто само, за да го постави на закачалка.
6. От момента, в който детето заживее в самостоятелна стая, научете се да чукате на вратата му преди да влезете. Тогава и то ще постъпва така, преди да влезе във вашата спалня.
7. Общото количество украшения, които носите, по международен протокол не бива да превишава 13 като в тази бройка влизат и копчета, когато са ювелирни изделия.
8. В ресторант: ако вие сте произнесли фразата „Каня ви…“ – означава, че вие плащате. Ако жена кани делови партньор на ресторант, плаща тя. Другата формулировка „Да отидем на ресторант“ – означава, че всеки поема своята част от сметката и само ако мъжът предложи да плати, жената може да се съгласи.
9. В асансьора: мъжът винаги влиза първи, но излиза първи този, който е най-близо до вратата.
10. В автомобила: за най-престижно се смята мястото зад водача. В смесена компания, то се заема от жената, мъжът сяда до нея и когато пътуването приключи, излиза от колата, отваря вратата на дамата, придържа я и й подава ръка, за да слезе. Ако мъжът шофира, за предпочитане е жената да заеме мястото зад гърба му. Но, където и да седи тя, мъжът е длъжен да й отвори вратата и да й помогне да излезе.
11. Проява на лош тон е да обявявате на всеослушание, че сте на диета. Още по-лошо е под този предлог да отказвате ястия, когато сте на гости. Обезателно похвалете кулинарните умения на домакинята, дори и нищо да не хапнете. По същия начин стои и въпросът с алкохола. Не обявявайте, че няма да пиете. Помолете за бяло сухо вино и просто кажете „Наздраве“…
12. Темите-табу в светски разговор са: политика, религия, здраве, пари. Неуместен въпрос: „Боже, каква рокля! Колко струва?“.
13. Към всеки, който вече е навършил 12 години е редно да се обръщате на „Вие“. Отвратително е да се демонстрира социално разделение, като се говори със сервитьори или шофьори на „Ти“…
14. На кино, театър, на концерт, трябва да се придвижвате към местата си с лице към седящите. Когато сте двойка или група, първи вървят мъжете.
15. Девет неща следва да бъдат държани в тайна, когато сте в общество: възраст, богатство, семейни разпри, молитва, съставът на лекарствата, които пиете, любовна връзка, подарък, чест и безчестие.
И за финал — Джак Никълсън за правилата на добрия тон: „Винаги се отнасям много внимателно към правилата на добрия тон: как подавам чиния; да не се крещи от стаята към останалите в друга стая; да не се нахлува през затворена врата без почукване; да се дава път на дамите. Целта на всички тези безчетни прости правила е да направят живота по-добър. Следя за маниерите си, защото това е достъпният за всеки език на взаимно уважение“.
Източник: highviewart