Любопитно

Косата разкрива колко сме стресирани

Невробиолози от институт към Руската академия на науките разработиха неинвазивен анализ за установяване на нивата на кортизола, хормона на стреса, въз основа на изследване на косата на пациентите, съобщава ТАСС.

Специалистите разработили метода, като сравнили косите на хората с депресия с тези на здрави индивиди.

При жените с депресивни разстройства нивата на кортизола в косата били съществено по-ниски от тези при здравите дами на същата възраст. Колкото по-тежка била депресията, толкова по-малки следи от кортизол били откривани по споменатия метод.

По-рано нивата на кортизола се измерваха по съдържанието му в биологичните течности на човека и най-вече в кръвта. Но тези показатели съществено се изменяха в течението на деня. Разработеният от руските специалисти метод позволява много по-точно да се определи концентрацията на хормона на стреса.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Трима братя от Перник са задържани след побой над 29-годишен в „Мурговица“

Служители на реда задържаха трима братя след тежък инцидент в трънския квартал „Мурговица“. Случаят е…

преди 4 минути
  • България

Разкриха двама братя за палежа на 500 бали сено край Монтана

Служители на Участък „Огоста“ към Районното управление в Монтана разкриха по „горещи“ следи извършителите на…

преди 19 минути
  • България

Четирима задържани за серия джебчийски кражби в Стара Загора

На 23 април 2026 г. полицията в Стара Загора проведе специализирана операция срещу групи, извършващи…

преди 34 минути
  • България

36-годишен мъж е задържан за домашно насилие и заплаха с газово оръжие в Перник

Служители на Второ РУ в Перник разследват случай на домашно насилие, при който 40-годишна жена…

преди 49 минути
  • България

Млада жена е открита мъртва в столичния квартал „Надежда 2“

В столичния квартал „Надежда 2“ снощи беше открито безжизненото тяло на младо момиче, съобщава News24sofia.eu,…

преди един час
  • България

Пожарникари извадиха 12-годишно дете от река Енчова край Шумен

Вчера в Шумен 12-годишно дете попадна в коритото на река Енчова, след като се подхлъзна…

преди един час