България

Пръстовите отпечатъци най-вероятно ще отпаднат като вход за болниците

Страните по делото срещу идентификаторите в лечебните заведения ще изчакат все пак окончателното решение на ВАС

Шестте страни по делото за отпадане на пръстовия идентификатор в болниците единодушно решиха влизането в лечебно заведение с пръстов код да отпадне. Те се срещнаха днес при служебния здравен министър Илко Семерджиев.

Те ще изчакат и окончателното решение на Върховния административен съд (ВАС) по казуса.

Мнението на министър Семерджиев е, че въвеждането на пръстовата идентификация не е икономически оправдано и тя трябва да бъде заменена с електронна здравна карта.

Икономическият ефект от въвеждането на пръстовия идентификатор от 1 ноември миналата година е нулев, каза управителят на НЗОК Глинка Комитов, цитиран от БТА.

Влизането в болница с пръстов отпечатък беше въведено за всички лечебни заведение от 1 ноември 2016 г. по идея на бившия здравен министър Петър Москов.

ричленен състав на ВАС обяви разпоредбата на Москов за нищожна, но петчленен състав я възстанови в началото на този месец до окончателно произнасяне по казуса – на 16 март.

Всички участници в срещата в МЗ отчитат, че няма икономическа полза от въвеждането на идентификатора. Според пациентските организации Министерският съвет може веднага да отмени наредбата, регламентираща въвеждането на идентификатора.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Слънце и жеги до 35 градуса с краткотрайни валежи в сряда

Според последната прогноза на Националния институт по метеорология и хидрология днес, 1 юли, сряда, атмосферата…

преди 2 часа
  • България

Осем задържани за злоупотреба с евросредства чрез фиктивни трудови договори

Осем души, сред които и действащ държавен служител, бяха задържани при специализирана акция в България…

преди 15 часа
  • България

Карлос Насар и Дара стават лица на българския туризъм при 6% спад на посетителите

Българският туристически бранш е изправен пред трудности през първата половина на годината. На работна среща…

преди 15 часа
  • България

Българските ВВС прехванаха самолет с код 7500 над страната

Българските Военновъздушни сили прехванаха пътнически самолет, подал код 7500 за „незаконна намеса“ на борда. Мисията…

преди 16 часа
  • България

НВО 2026: София-град, Смолян и Варна са начело, а математика сваля общите резултати

Министерството на образованието и науката публикува официалните резултати от Националните външни оценявания за 2026 година.…

преди 16 часа
  • България

Директорът на ОДМВР-Силистра награди 9-годишния Мартин Минчев за честност

9-годишният Мартин Минчев от Силистра получи признание за постъпка, която привлече вниманието на местната общественост…

преди 17 часа