От тази година държавата ще дава 930 лева месечно на родителите на деца с най-тежки заболявания
Родителите на деца с увреждания вече не могат да бъдат лични асистенти. Вместо това държавата ще им плаща месечна помощ, писа Нова.
Защо промяната притесни десетки семейства, а обещаните над 900 лева те не приемат като облекчение?
Ирена е личен асистент на Яна. Но вече няма да може да я посещава.
Как да обясниш на едно дете защо само след няколко дни ще го изоставиш? Особено, ако е пеперудено. Така наричат децата с рядко генетично заболяване – всяко докосване на кожата се превръща в рана.
Според нов закон от тази година държавата ще дава 930 лева месечно на родителите на деца с най-тежки увреждания, но спира програмата за личен асистент.
Тогава Марина ще разполага с 930 лева, но остава без социални осигуровки. Същото важи и за родителите, които са асистенти на децата си. Част от тях вече са с прекратени договори.
От социалното министерство потвърдиха, че всички договори ще бъдат прекратени. Причината – да се избегне двойно финансиране – от държавата и от Европа. Според българските управници било „недопустимо родителите да получават пари от държавата заедно с пари по европейската програма за личен асистент”.
**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…
**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…
**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…
**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…
Leave a Comment