България

Експерти: 70% по-високи сметки за ток през януари (ВИДЕО)

Системата вече е спокойна, а от утре пада и временна забрана на износа на ток

До 70% по-високи сметки за ток за януари спрямо декември. Причина са рекордно студените първи дни на годината. Преди дни излязоха и данните от EVN, където увеличението е около 22 на сто. От Енерго-Про, които обслужват Централна и Североизточна България все още нямат точни изчисления.

Заради солените януарски сметки в Пловдив вече готвят протест, писа Нова.

Обяснението за високите сметки, не само в района на EVN, но и в останалите части на страната, са ниските температури и рекордната консумация през януари. Това важи и за Западна България.

Именно по тази причина ЧЕЗ не желаят да усредняват увеличението за януари, а са избрали на случаен принцип сметките на 9 свои абонати. По-тежко усещат сметката тези от тях, които се топлят на ток.

След дните с върхово потребление, когато беше надминат 27-годишен рекорд, системата вече е спокойна. А от утре пада и временна забрана на износа на ток.

Според служебния министър системата е готова да се справи дори и при авария на един от блоковете в АЕЦ „Козлодуй“.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 2 седмици
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 2 седмици
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 2 седмици
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 2 седмици
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 2 седмици
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 2 седмици