Може ли парченце космически боклук с размери между 1 и 10 см да пробие обвивката на изкуствен спътник, ако се движи със скорост от 30 000 до 70 000 км/ч? Да, може, и то не в измислена ситуация от учебника по математика, а в реалността, пише obekti.bg.
В момента над 2000 тона стари батерии, части от космически апарати и други разнообразни по размери отпадъци се движат на различна височина в околоземната орбита, а преди броени часове първият опит на японския безпилотен товарен кораб „Конотори-6“ да поразчисти се увенча с неуспех.
Точно колко е голям този проблем? Какво се прави за решаването му и може ли междувременно боклукът да попречи на космическите изследвания? На тези и много други важни въпроси отговаря новата енциклопедия „Откритият Космос. Каним ви на пътешествие във Вселената“.
В тази богато илюстрирана книга има и интересни данни за произхода на звездите и планетите, за лунните и слънчевите затъмнения, за технологичния напредък в овладяването на Космоса.
Термини като „свръхнова“, „паралакс“, „бяло джудже“ и „черна дупка“ са обяснени с диаграми по разбираем за децата начин. Но в енциклопедията има и много интересни факти, които я правят четиво за цялото семейство.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment