Възможно ли е минималната работна заплата у нас да стане 600 лева и доколко реалистично е тя да се увеличи с 30%? Темата се повдигна от изказване на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер за въвеждане на минимален доход във всички европейски страни, съобщи БНТ.
Около 13 на 100 от заетите у нас работят официално за минималната заплата. Това са 360 000 души. Сред тях са и хората, работещи за чистотата във Враца. Радват се, че изобщо имат работа, макар да живеят с чист доход 300 лева на месец. Смятат, че трудът им струва поне двойно повече.
Поне 500 лева да ни е заплатата, друга сума няма какво да искаме друго.
Значи минималната работна заплата, справедливо, давам около 500-600 лева, аз съм сам, жената не работи, 600 лева ако получавам чисти ще ми стигнат, а с 300 лева за къде?
Мечтите на тези хора биха се сбъднали, ако страната ни изпълняваше препоръката на Международната организация на труда – според нея всяка минимална работна заплата трябва да е 60 на сто от средната за страната. У нас това би означавало минималният доход да нарасне до 600 лева. Тема, която обичайно изостря тона между бизнес и синдикати.
Ивелин Желязков – Асоциация на индустриалния капитал: „Нормалните равнища са около 40% – като съотношение минимална-средна работна заплата. За съжаление в България подобно съотношение от 42% има само в столицата, никъде другаде в страната, както ви казах на някои места става дума за съотношение за 80 и повече процента.
Пламен Димитров – президент на КНСБ: „Наистина за трите години, последните, минималната работна заплата се е увеличила със 120 лева и пак е 230 евро, което е най-ниската в целия ЕС, пред нас са и Македония и Сърбия“.
Синдикатите винаги са настоявали за по-висока минимална работна заплата, а работодателите за различен доход в различните професии. По думите на социалните партньори вдигането на минималния доход става без ясен механизъм и най-ощетени са секторите хотелиерство, търговия и охранителна дейност“.
Пламен Димитров – президент на КНСБ: „Стига сме говорили ангро, ние 50-60 лева, бизнесът-20, много или малко, в крайна сметка да седнем с механизма и той да определи колко.
Владислав Горанов – бивш министър на финансите: „Предизвикателство пред социалния диалог е да се измисли механизъм как тя да бъде определяна на база обективни икономически показатели, а не на база административни решения на Министерския съвет“.
Работата на експертната група, която трябва да създаде новия механизъм за работната заплата, продължава вече няколко години – а механизъм все още няма.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment