България

Колко по-висока може да стане минималната работна заплата?

Възможно ли е минималната работна заплата у нас да стане 600 лева и доколко реалистично е тя да се увеличи с 30%? Темата се повдигна от изказване на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер за въвеждане на минимален доход във всички европейски страни, съобщи БНТ.

Около 13 на 100 от заетите у нас работят официално за минималната заплата. Това са 360 000 души. Сред тях са и хората, работещи за чистотата във Враца. Радват се, че изобщо имат работа, макар да живеят с чист доход 300 лева на месец. Смятат, че трудът им струва поне двойно повече.

Поне 500 лева да ни е заплатата, друга сума няма какво да искаме друго.

Значи минималната работна заплата, справедливо, давам около 500-600 лева, аз съм сам, жената не работи, 600 лева ако получавам чисти ще ми стигнат, а с 300 лева за къде?

Мечтите на тези хора биха се сбъднали, ако страната ни изпълняваше препоръката на Международната организация на труда – според нея всяка минимална работна заплата трябва да е 60 на сто от средната за страната. У нас това би означавало минималният доход да нарасне до 600 лева. Тема, която обичайно изостря тона между бизнес и синдикати.

Ивелин Желязков – Асоциация на индустриалния капитал: „Нормалните равнища са около 40% – като съотношение минимална-средна работна заплата. За съжаление в България подобно съотношение от 42% има само в столицата, никъде другаде в страната, както ви казах на някои места става дума за съотношение за 80 и повече процента.

Пламен Димитров – президент на КНСБ: „Наистина за трите години, последните, минималната работна заплата се е увеличила със 120 лева и пак е 230 евро, което е най-ниската в целия ЕС, пред нас са и Македония и Сърбия“.

Синдикатите винаги са настоявали за по-висока минимална работна заплата, а работодателите за различен доход в различните професии. По думите на социалните партньори вдигането на минималния доход става без ясен механизъм и най-ощетени са секторите хотелиерство, търговия и охранителна дейност“.

Пламен Димитров – президент на КНСБ: „Стига сме говорили ангро, ние 50-60 лева, бизнесът-20, много или малко, в крайна сметка да седнем с механизма и той да определи колко.

Владислав Горанов – бивш министър на финансите: „Предизвикателство пред социалния диалог е да се измисли механизъм как тя да бъде определяна на база обективни икономически показатели, а не на база административни решения на Министерския съвет“.

Работата на експертната група, която трябва да създаде новия механизъм за работната заплата, продължава вече няколко години – а механизъм все още няма.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 13 часа
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 2 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 2 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца