Любопитно

Астрономи откриха троянски астероид в орбитата на Уран

Испанските астрономи Карлос и Раул де ла Фуенте Маркос откриха край Уран втори троянски астероид – 2014 YX49, който се намира в района на точката на Лагранж L4 и е в орбитален резонанс 1:1 с планетата, информира Лента, цитирана от БТА.

По преценки на учените, в качеството си на троянски астероид в орбитата на Уран 2014 YX49 е бил през последните 60 000 години. Преценките им показват, че в подобен статус астероидът ще остане още около 80 000 години.

Местоположението на 2014 YX49, както и на първия открит край Уран троянски астероид – 2011 QF99, в дългосрочен план се определя от Юпитер и Нептун. Както и 2011 QF99, 2014 YX49 е с диаметър няколко десетки километра.

Заключенията на учените са базирани върху проучванията им за 2014 YX49 в базата данни за малки тела на Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА.

Освен край Уран, троянски астероиди досега са открити край Земята, Марс, Юпитер и Нептун.

Същите испански учени по-рано установиха, че астероидът 2016 HO3, открит през април м.г., след няколко милиона години ще престане да бъде квазиспътник на Земята.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Тяло на 52-годишна жена е открито в дере в „Елените“, разследват убийство

Турист откри тялото на жена в дере в една от най-изолираните части на курортния комплекс…

преди 6 часа
  • България

Военни колони ще се придвижват по републиканските пътища на 29 юни и 4 юли

В края на юни и началото на юли 2026 г. българските граждани, най-вече шофьорите, трябва…

преди 6 часа
  • България

ДКСБТ: Цените на едро на основни храни продължават да спадат

Според последните данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата цените на едро на…

преди 7 часа
  • България

Демерджиев: Има достатъчно доказателства за обвинения по случая с незаконното строителство край Варна

По случая с незаконното строителство край Варна, известен като „Баба Алино“, има достатъчно доказателства за…

преди 7 часа
  • България

НИМХ обяви жълт код за опасно горещо време в цялата страна в понеделник

НИМХ обяви жълт код за опасно горещо време в цялата страна за идния понеделник. Очаква…

преди 7 часа
  • България

Борисов: Спокоен съм за бъдещето на ГЕРБ заради новите кадри

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че е категорично спокоен за бъдещето на партията, защото…

преди 7 часа