Не ползваш вода, а я плащаш. Това се случва в някои градове в страната. ВиК дружествата в страната отчитат, че над 80% от водата изчезва и не стига изобщо до домакинствата и фирмите, информира NOVA.
Кой е градът с най-голяма загуба на вода в България?
Рекордьорът е град Добрич. Там едва 16% от водата достига до потребителите, а загубата е над 84 на сто от водата. Точно там е и една от най-високите цени за 1 кубик вода – над 2 лева. След Добрич се нарежда град Сливен. Там има загуба от 82 на 100. В Шумен процентите са 80.
Най-малко вода се губи в Русе – 42%, за „Софийска вода” загубите са 48 на сто. И забележете – това е най-малката загуба, малко по-малко от половината.
Под 50% загуба има и в Смолян, Хасково и Стара Загора.
Как е възможно да има загуба от 84% в Добрич? Големият виновник – твърде старата вик мрежа в областта. Освен че по нея изтича по-голяма част от водата, това разхищение струва още по-скъпо, защото за припомпването на течността е изразходена и много електроенергия. Заедно с Искра Урумова проверихме проблемите на хората в Добрич и кой плаща една от най-високите такси за вода, която не ползва.
И ако в Добрич скоро може би ще има решение, то въпросът как се губят такива количества вода в цялата страна остава. Причината отново е старата инфраструктура. Средната възраст на водопроводите в България е над 60 години. ВиК мрежата е направена от некачествени материали и от много време не е добре поддържана. За да няма такива загуби, са необходими инвестиции. А ВиК фирмите нямали стимул да инвестират, защото държавата дълги години е прибирала голяма част от тяхната печалба. Парите от европейските фондове пък са влагани повече в канализации и пречиствателни станции, а не толкова за водоснабдителна инфраструктура.
И ето така се стига дотук. А каквото не се поддържа, се влошава още повече. Така по ВиК мрежата авариите се увеличават, водоснабдяванвето все по-често прекъсва, а водата се връща в природата. Загубите у нас са по-високи от тези в централна и западна Европа. А авариите също са доста притеснителни.
Най-много аварии на 100 км от мрежата годишно има в град Пазарджик – 238 аварии на 100 км за 1 година. Следван е от град Кърджали с 233 аварии. Най-малко аварии пък има в Силистра и във Велико Търново – по около 70 аварии.
ВиК операторите трябва да подменят и ремонтират тръбите си в рамките на следващите 5 години. Ще ги контролира Комисията за енергийно и водно регулиране. Дотогава обаче, ще плащаме всички.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment