Природоматематическите гимназии в страната ще могат да приемат ученици след VII клас и с резултатите от областния и националния кръг на олимпиадите по природни науки като допълнителен елемент към Националното външно оценяване и оценките от дипломата. Това обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката в оставка Меглена Кунева на пресконференция днес.
Промяната ще бъде записана в наредбата за организацията на дейностите в училищното образование. Тя дойде след разговори между екипите на министерството и на Националната природоматематическа гимназия (НПМГ).
В новите разпоредби ще бъде записано, че в балообразуването е възможно да се взимат оценките от областните и националните кръгове на олимпиадите по решение на Педагогическия съвет. Максималните точки за резултат от олимпиада ще са 100, а общият максимален бал остава 500 точки. Компонентът олимпиада може да замества един от компонентите от Националното външно оценяване по математика, което е задължително за всички. Според министъра това е най-добрият вариант за природоматематическите гимназии и други профилирани гимназии в страната да привличат мотивирани деца като същевременно са спазени разпоредбите на Закона за предучилищното и училищното образование.
Новата законова уредба изключваше възможността гимназии като НПМГ да организират собствени приемни изпити, но ние направихме възможното да осигурим допълнителна възможност за прием, категорична беше Меглена Кунева. Собствени изпити според закона могат да бъдат прилагани след наредби на министрите на спорта и на културата за училищата по спорт и изкуства или с наредба на министъра на образованието и науката единствено за училищата с профил музика, изобразително изкуство и физическо възпитание и спорт, обясни министъра и допълни, че с решението за олимпиадите едновременно се спазва закона и се дава възможност на гимназиите да подбират ученици със завишен интерес към една или друга наука. Още повече така се изпълнява и политиката на МОН за популяризиране на ученическите олимпиади.
Със заповед на министъра се променя датата на общинския кръг на олимпиадата по физика от 14 на 21 януари, което ще даде възможност на всички желаещи да учат в природоматематически профил да се подготвят, да се явят и да кандидатстват. Общинските кръгове по другите природни науки остават на вече оповестените в началото на учебната година дати – География до 22 януари, Химия – до 22 януари и Биология – до 31 януари.
Директорът на НПМГ Даниела Шошова благодари на министър Кунева за конструктивния диалог и за бързата реакция на министерството. Тя добави, че предстои Педагогическият съвет да се събере и да обсъди възможностите за балообразуване, както и за учебните планове за различните профили, които предлага гимназията. По думите й децата, които и сега кандидатстват в гимназията, традиционно се явяват на олимпиади и промяната за тях няма да е голяма.
Зам.-министър Диян Стаматов съобщи, че по-рано през деня е провел среща с екипа на Технологично училище по електронни системи към Техническия университет, които също са изразили интерес към възможността да взимат резултатите от олимпиадите при балообразуването за приема.
Министър Кунева заяви още, че всички национални училища в страната ще останат такива и в бъдеще. Името Национална природоматематическа гимназия се запазва, както и статутът й на държавно училище. Моето разбиране и разбирането на моя екип винаги е било, че преименуването на училища с дългогодишна традиция по изцяло формални причини не е правилно.
Пример за балообразуване:
Според новия закон и прилежащите му наредби балообразуването след 7. клас ще се формира на базата на максимални 500 точки – 400 от Националното външно оценяване и 2 по 50 от оценките по два предмета, изучавани в 7. клас, от свидетелството за основно образование, превърнати по скала в точки. Всяко училище решава дали да удвои точките от оценяването по български език и математика или да утрои един от двата предмета.
Така например математическите гимназии формират бала си като вземат веднъж резултата от НВО по български език (до 100 точки) и утрояват резултата от НВО по математика (3 по 100 максимално) и добавят оценките от дипломата по математика (до 50) и например физика (до 50). Общо максимален резултат 500.
С новата разпоредба природоматематическите гимназии могат да заменят единия компонент от утроения резултат от НВО по математика с резултата от олимпиадата и така балът ще се формира по следния начин: НВО по български (до 100 точки), 2 НВО по математика (2 по 100), олимпиада (до 100 точки) и две оценки от дипломата (2 по 50). Общо отново 500.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment