Край на сливането на почивните дни и отработването в събота внася в Министерския съвет министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова на изпроводяк. Това искане бе по настояване на работодателите. Те обаче твърдят, че това не е вярно, предаде Нова ТВ.
„Предложихме да отпадне правомощието на Министерски съвет да размества почивни дни през годината. Точно този текст трябва да отпадне, за да се спре с тази административна практика да се сливат почивни дни и после да се отработват. Това води до загуба за икономиката”, заяви в „Здравей, България” Васил Велев, председател на Асоциацията за индустриален капитал в България.
„Проведохме и анкета сред работодателите и бизнеса – 65% са категорично против тази практика. Само 12% я подкрепят”, коментира той.
„С предложения законопроект обаче остава възможността за тази административна практика. За сметка на това се добавя нова възможност – да се увеличават празниците. А именно – когато официалните празници се падат в събота или неделя, тогава да се почива първия работен ден след тях”, поясни Велев.
„Всяка година между два и четири празнични дни се падат през уикенда и затова работните дни в годината варират между 251 и 253. Средно три празнични дни се падат през уикенда. Ако предложението ни се приеме, всъщност ще се увеличат с три дни средно почивните дни през годината”, каза Васил Велев.
С наближаването на Гергьовден на родните трапези се очаква да има предимно месо от чужбина.…
Началото на седмицата ще бъде белязано от значителна облачност, особено над по-голямата част от страната.…
Свищовското село Вардим е в центъра на сериозен екологичен инцидент. Българската агенция по безопасност на…
Измина предизвикателна нощ за много българи, след като температурите се понижиха значително. Добрата новина е,…
Планините в България в момента не са подходящи за туризъм, предупреждават от Планинската спасителна служба…
Националният осигурителен институт започва изплащането на пенсиите за май 2026 г. Първите преводи към пенсионерите,…
Leave a Comment