Съдебната система е най-силно засегнатият сектор от корупцията в България. Това сочи Световният корупционен барометър за 2016 година. Данните бяха представени на пресконференция в БТА.
42% от запитаните български граждани смятат, че съдебната система има сериозни корупционни проблеми. Парламентът е на второ място – според 41%.
Световният корупционен барометър тази година е фокусиран върху държавите от ЕС, Общество на независимите държави (ОНД – бивш Съветски съюз) и кандидатките за членки на ЕС. Изследването показва възприятието на корупционната среда през очите на гражданите и е национално представително. Интервюирани са 60 000 респондети от Европа и Азия. От тях над 1500 респонденти са от България.
На водещи места по корумпираност респондените са поставили също и данъчните служби, полицията и публичната администрация.
17% от гражданите, които са имали контакт с институции, са платили подкуп.
За да получат услуга, свързана със здравеопазването, 16% от българските респонденти споделят, че са платили подкуп през последната година. 15% са дали рушвет при досег с висшето образование, а 13% – на Пътна полиция.
Негативни са данните и по отношение на готовността на гражданите да сигнализират за неофициални плащания. Едва 19% от платилите подкуп в България биха подали сигнал. В България 29% не биха подали сигнал за корупция, тъй като се страхуват от последиците. 22% пък смятат, че е трудно да се докаже. 17% не биха свидетелствали срещу корупционни действия, защото смятат, че нищо не може да се направи.
„Българските граждани имат далеч по-песимистична нагласа по отношение на възможността да се противодейства на корупцията“, изтъкна Ваня Нушева. Причината за това е липсата на ефективно разследване на корупционните практики.
На въпрос на News.bg изпитват ли притеснение хората, платили подкуп, да сигнализират, тъй като се страхуват, че самите те също биха били уличени в престъпление, Калин Славов от Асоциация „Прозрачност без граници“ подчерта: „Би било удачно хората да бъдат по-спокойни, че когато сигнализират за корупционно деяние, в което и те са участвали, наказателното преследване ще бъде избегнато“.
36% от гражданите приемат корупцията като водещ проблем в България. У нас има завишено възприятие на нивата на корупция като водещ проблем на страната. За сравнение за целия ЕС – 32% я поставят на челно място. В Румъния 49% от респондентите изтъкват този проблем на първите места.
„Към класическите форми на корупция, каквато е подкупът, прибавяме и други форми като конфликт на интереси, лобиране на тъмно и други“, изтъкна Калин Славов.
Докато у нас съдебната система е на първо място по показател корупция, то в регионален мащаб заема седмото място. 31% посочват, че корупцията засяга най-силно парламента. Според 30% на второ място се подрежда публичната администрация, а на трето място е бизнесът – според 26%. Съдебната власт също е засегната от корупция, но според 24% от запитаните.
27% от участниците в изследването смятат, че обикновените хора нищо не могат да направят за ограничаването на корупцията. А в България на това мнение са 37%. Като ефективно действие срещу корупцията 20% посочват отказа за плащане на подкуп. Това решение дават 25% от българските граждани.
Калин Славов обобщи, че няма особена промяна в нивата на възприятия на корупцията сред гражданите. Има трансформация по отношение на конкретните стойности при отделните институции, но подредбата им е същата.
На въпрос на News.bg как ще коментира представеното по-рано изследване от „Прозрачност без граници“, където гражданите възприемат и полицията, а в частност и КАТ, като корумпирани, шефът на „Пътна полиция“ Бойко Рановски изтъкна, че през последните години са направени няколко изследвания на Центъра за изследване на демокрацията. По думите му процентът на корупцията е спаднал драстично. Той изрази надежда, че ще продължат в тази насока.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment