Любопитно

Първите самоуправляващи се таксита по улиците на Сингапур

Първите самоуправляващи се таксита от днес ще превозват пътници в Сингапур.

Избрани представители на обществеността ще могат да поръчат през смартфоните си безплатен превоз с таксита, чиито оператор е новосъздадената компания за софтуер за автономни превозни средства нюТонъми (nuTonomy), информира Асошиейтед преср, цитиран от dariknews.bg.

Макар редица компании, сред които Гугъл (Google) и Волво (Volvo) да изпробват самоуправляващи се автомобили по обществените пътища от няколко години, нюТонъми твърди, че ще бъде първата, предлагаща транспорт на хората. Тя ще изпревари с няколко седмици Юбър (Uber), която планира да пусне превоз с автономни коли в Питсбърг (щата Пенсилвания).

Услугата ще стартира в малък мащаб – засега с шест коли, които до края на годината трябва да нараснат до десетина. В началото те ще се движат в ограничен периметър. Крайната цел, според представители на нюТонъми, е до 2018 година в Сингапур да има пълна флотилия от самоуправляващи се таксита. Това ще помогне да бъде намален рязко броят на автомобили по задръстените сингапурски пътища – от 900 000 на 300 000 по думите на главния оперативен директор Дъг Паркър.

Моделът би могъл да бъде възприет в големите градове по света, посочва младата компания.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

АПИ въвежда ограничения за тежкотоварния трафик по магистралите заради жегите

От 4 август до 6 август Агенция „Пътна инфраструктура“ въвежда временни ограничения за движението на…

преди 13 часа
  • България

България остава сред страните в ЕС с най-труден достъп до едноседмична почивка

Едноседмичната почивка извън дома остава недостъпна за значителна част от българските домакинства. Данни на Евростат…

преди 13 часа
  • България

Един загинал при челен сблъсък между тир и кола край Добри дял

Днес главният път София – Варна беше затворен след тежък инцидент с един загинал. Пътният…

преди 14 часа
  • България

БАБХ и Митниците иззеха над половин тон млечни продукти и пилешко месо на „Капитан Андреево“

Инспектори от дирекция „Граничен контрол“ към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съвместно със…

преди 14 часа
  • България

Проф. Овчаров откри римски саркофаг в Перперикон

Перперикон продължава да изненадва с нови археологически находки. Екипът на проф. Николай Овчаров е открил…

преди 15 часа
  • България

Макс Баклаян: Цените на имотите може да спаднат с 20-25% до 2030 г.

Пазарът на недвижими имоти е на прага на сериозна промяна. Според финансовия анализатор Макс Баклаян,…

преди 16 часа