Пълното ни членство в Шенген в тази ситуация е задължително, защото сме трайно ангажирани със сигурността на ЕС. Това заяви вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева в изказване по време на кръглата маса на тема: „Има ли бъдеще ЕС?”, с участието на посланика на Германия Детлеф Лингеман, анализатори от фондация „Фридрих Еберт”, експерти, дипломати и гости.
Всяка една политика, за която говорим, минава през състоянието на ЕС, посочи вицепремиерът. Знам колко колеги желаеха Великобритания да остане в ЕС и работиха упорито в тази посока – в България правехме същото, поясни тя. Това, което стана, не разрушава нашето единство. Можем да приемем тази теза и като позиция на страната, защото нито една политическа сила у нас не се е изказала за противното. Ние сме убеден привърженик на европейското единство – това не е само мнението на политиците, но и на голяма част от българския народ, подчерта Кунева. Това се вижда от нивата на подкрепа. Разбираме добре значението на ЕС, на духа и смисъла, които той символизира. Политиката ни спрямо останалите страни-членки престана да бъде външна, а предизвикателствата пред ЕС в последните години изискват единен отговор, заяви Кунева.
Никога не е било по-важно да бъдем единни, повтори тя. И допълни, че не бива да подчертаваме и залагаме на различията си. Пълното ни членство в Шенген в тази ситуация е задължително, защото сме трайно ангажирани със сигурността на ЕС. Важен въпрос е и присъединяването на Западните Балкани към ЕС и това е наша стратегическа задача, посочи Кунева. Бъдещето на Балканите е именно в ЕС и ние сме съгласни да работим в тази посока, продължи тя. Надяваме се, че диалогът между Турция и ЕС ще бъде ползотворен, е нейното мнение.
„Единството следва да е нашата отправна точка.При решаването на големите проблеми няма малки и големи страни. Пренебрежението води до нарастване на популизма. Предизвикателства са проблемите с бежанците, бедността, корупцията, контрабандата, списъкът може да бъде много дълъг. Дали ЕС загуби посоката? Ако следваме набелязаните цели в полза на благоденствието, отговорът е – не. Срещаме се и с конфликти и никой не е защитен от грешки, но обречено е нещо, в което никой не вярва. Затова по-голямата част от българите вярват в ЕС”, отбеляза Кунева.
Дали е обсадена крепост Европа? Зависи от начина, по който гледаме на нея. Трябва да поддържаме баланса на свобода и сигурност, препоръча вицепремиерът. ЕС е съюз, в който трябва да се чуват гласовете на всички, макар че някои гласове са приемани като лидерски. А въпросът дали сме център или периферия на ЕС зависи от нас самите, каза Кунева. България може и трябва да бъде лидер, призова тя.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment