Във всяко столетие избухва „системна война” и 21 век няма да направи изключение, твърди пред Business Insider основателят на аналитичната компания Stratfor Джордж Фридман. Според него, войната ще се води в Източна Европа и Близкия Изток.
Освен това ще има и война по море между САЩ и Япония. Бойни действия вече се водят- в Сирия и Източна Украйна. В тези райони групировки, поддържани от други държави се сражават с властите. Пример за пълномащабна война е и случилото се през 2003 година нахлуване на САЩ в Ирак.
Двете досегашни световни войни станаха катастрофични по своите мащаби доказателства за нестабилността на световната система за сигурност, която позволи да се водят бойни действия като обикновена външна политика, а не като крайно средство.
След Втората световна война всички държави строиха своите политически системи с идея бъдеща война да бъде предотвратена, но това засега не дава достатъчно добри резултати.
Според Фридман всяка международна система има своите сериозни недостатъци и сегашната не прави изключение. „Когато държави като Германия, Китай и Русия са в упадък и криза и на тяхно място се издигат други, това води до системни войни. Това ще се случи, засега все още не е достигнат фаталният баланс. Така че гответе се за война, след като станат системните промени”, казва експертът.
Според Фридман, в момента във възход са Япония, Турция и Полша. Затова вероятно сблъсъците ще започнат в Източна Европа и в Близкия Изток. „Опасна е не процесът на западане на едни и възхода на други държави, а позицията, която страните заемат, когато преминават на ново равнище”, смята той.
Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ обяви готовност за протестни действия заради проектобюджета за 2026 г.…
Комисията за защита на конкуренцията започна предварително проучване за ценообразуването на летище „Васил Левски“ в…
От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на…
България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат…
Депутати от ГЕРБ отправиха остри критики към проектобюджета за 2026 г., предложен от „Прогресивна България“.…
През следващите дни Балканският полуостров ще бъде под влияние на горещо време, като следобедните валежи…
Leave a Comment