„Ние, като контролен орган по Закона за туризма, ще организираме кампании, които ще се свързани с наблюдение и контрол върху качеството на туристическия продукт – това, което се предлага на потребителите в хотелите и заведенията в големите курортни комплекси, а и в по-малките селища.”, коментира Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП), пред Радио София по повод планираните проверки във връзка с предстоящия зимен сезон.
„Освен това ние имаме възможност да осъществяваме контрол и върху общата безопасност по отношение на услугите, които се предоставят в зимните курорти, в това число и на ски пистите.”, допълни Маргаритов и припомни, че през изминалия зимен сезон комисията затвори ски писта в Чепеларе поради това, че беше опасна.
Маргаритов подчерта, че приоритетно ще бъдат проверени всички обекти, за които е имало различни мерки и произнасяния, за да се установи премахнати ли са нарушенията и да се прецени дали тези обекти могат да работят или ще останат затворени през новия сезон.
Ръководителят на институцията допълни, че контрол ще бъде осъществяван и по отношение съответствието на предоставяните услуги с категоризацията на обектите. Той посочи, че комисията възнамерява да продължи разяснителната кампания за правата на потребителите при ползването на туристически услуги с оглед на факта, че в приемните по Черноморието през летния сезон туристите са търсили институцията два пъти повече за консултации, отколкото за да подадат жалба или сигнал за конкретно нарушение.
„В европейските държави, въобще в развитите общества хората знаят правата си или, ако не ги знаят, първо се интересуват, а след това съумяват по някакъв начина да си ги отстояват. А оттам нататък вече и самите търговци – върху тях това има дисциплиниращ ефект – биват по-лоялни, по-коректни и контролният орган се намесва тогава, когато действително има някакъв сериозен проблем.”, добави Маргаритов.
В последните седмици КЗП е забранила няколко нелоялни практики, прилагани както при продажби в т.нар. традиционни магазини, така и от онлайн портали.
В резултат от масираните проверки за спазване на забраната за продажба на цигари на ученици в района на училищата значително са намалели случаите, в които такива сделки се реализират. „Статистиката ни показва, че ако в началото на кампанията, констатирахме в около 30% от случаите продажба на цигари на лица под 18-годишна възраст, то сега те са два пъти по-малко.”, посочи Маргаритов и увери, че проверките ще продължат през цялата учебна година.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment