Майстор-пекар от Пловдив патентова два нови вида български хляб.
Изделията му вече са на пазара след година опити и избор на специални брашна. На новите български хлябове майсторът дава имена в чест на древния Пловдив, пише „Бнт“.
Георги Лефтеров кандидатства за европейски патент за рецептура за занаятчийските си хлябове. Идеята му е патентът да защити и географското означение на изделията, които се правят в Пловдив.
„Два хляба съм направил, единият тъмен хляб, в който има шест вида тъмни брашна, включително брашно от лимец, от ечемик, малко просо, ръж, пълнозърнесто пшенично брашно. Вторият хляб е белият хляб, бял хляб, който е направен от видове пшеница, които виреят именно на Балканския полуостров.
Закваската за пълнозърнестия хляб е от ферментирал мед, а за белия – стафиди, като от значение е и дългото втасване“, споделя Георги.
Тъмният хляб се нарича Пулпудева, а белият хляб – Евмолпия, Евмолпийски. Символика има и във вида на хлябовете, които ще бъдат защитени от европейския патент до месеци, след приключване на процедурата.
„Белият хляб „Евмолпия“, той е нарязан по много интересен начин на външен вид, едни малки квадратчета, което означава камъните старите, на които стои целия нашия град. Пълнозърнестият „усмихнат“ хляб, изобразява хълмовете на Пловдив със седемте си странични разреза.
Имаме желание да направим първото такова състезание за занаятчийски хляб и за да може хората на място да казват кой хляб е по-добър“, допълва майсторът.