Над 15 000 учени от цял свят излязоха с глобално предупреждение: за да се спаси Земята, е нужна промяна.
Предупреждението се появява 25 години след първото подобно през 1992, когато около 1500 учени предупредиха за екологичните опасности, които ни застрашават.
Новото предупреждение, което набра популярност в Туитър, е събрало над 15 000 подписа.
Уилям Рипъл от университета в Орегон, който стартира кампанията, казва, че попаднал на предупреждението от 1992 и забелязал, че тази година се навършват 25 години от създаването му. Заедно със своя студент Кристофър Уолф решили да преразгледат тогавашното предупреждение и да съберат информация за развитието на нещата в последните 25 години.
Рипъл открил спад в запасите от питейна вода, недостатъчно морска риба, мъртви океански зони, изсечени гори, намаляващо биоразнообразие, климатични промени и нарастване на населението.
Единствената позитивна промяна е намалялата озонова дупка. „Тенденциите са тревожни и говорят сам и за себе си“, казва Рипъл, въпреки подобрението по отношение на озоновата дупка, което доказва, че човечеството може да реагира адекватно при необходимост.
След като публикувал статията си в списание BioScience, той решил да опита да събере подписи в подкрепа на каузата си. „През юли изпратих статията си до 40 колеги и на следващия ден я бяха подписали 600 учени.“, казва той пред ВВС. За два дни били събрани 1200 подписа, а до момента те са 15 364. Целта на документа е да се привлече внимание към състоянието на планетата.
„Учените по цял свят са загрижени за състоянието на планетата ни, за природата и промените в климата. Това им дава възможност да изразят общата си позиция.“
„От 1992 насам въглеродните емисии са се увеличили с 62 процента, а средната температура на планетата нараства паралелно с тях. Оттогава населението се е увеличило с още два милиарда, което е 35% увеличение.“ Рипъл забелязва, че има спад в нивото на фертилност, но още не е готов с анализа на тази информация.
Един от основните проблеми е нарастващото население, но не заради бройката. Фокусът е върху въглеродния отпечатък и увеличаването на консуматорството, което е пагубно за околната среда.
„Глобално средната класа се увеличава много бързо.“, казва съавторът на изследването, професор Айлийн Крист от Вирджиния. Това е следствие на факта, че бедността намалява. Но има и уловка.
„Това, което хората пропускат, е какво се случва по средата. А то от гледна точка на околната среда е най-важно. Бързо разрастване на средната класа, която в момента възлиза на над 3 милиарда и се очаква до 2050 да се увеличи до 5 милиарда.“
Точно хората от средната класа са тези, които оставят най-сериозен въглероден отпечатък. Те купуват коли и уреди, ядат повече и пътуват повече. Възможно решение е да се стабилизира нарастването на населението. Ако семействата намалят бройката деца, консумацията няма да расте толкова бързо. Това би могло да се постигне със сексуално образование и добро семейно планиране.
Появяват се все повече доказателства, че Земята навлиза в етапа на шесто масово унищожение, което сами си причиняваме.
„Ако през този век изгубим 50 до 75% от животинските и растителни видове на планетата, което учените предричат, нещата ще станат необратими.“, казва Крист. „Грижим се за семействата си, децата и родителите си. Трябва да се погрижим за Земята, защото е наш дом.“
Източник:CBC news
Превод и редакция: „Нова Вест“