Най-добрата ни защита срещу животозастрашаващите болести се обръща срещу нас. Очаква се антибиотиците, на които от десетилетия разчитаме в борбата със смъртоносни и заразни инфекции, да убият 10 милиона души до 2050 година.
След години злоупотреба при хора и животни, лекари, които ги предписват като бонбони и фермери, които ги добавят в животинската храна, антибиотиците буквално спряха да ни действат. През януари жена почина след инфекция, на която не подействаха 26 вида антибиотици. Бактериите ни надхитриха и сега са по-силни от всякога.
Проблемът обаче не се изчерпва с това.
Освен че се появяват все по-устойчиви на антибиотици инфекции, антибиотиците не са полезни за телата ни. Те атакуват безразборно, унищожавайки полезните чревни бактерии заедно с вредните, които ни разболяват.
Добро решение би било антибиотикът да се цели само в бактерията, причиняваща инфекцията, вместо да унищожава цялата ни чревна флора и да допринася за нарастващата резистентност към антибиотици.
Върху това работи нова компания, наречена Eligo Bioscience. Във вторник компанията получи 20 милиона долара финансиране плюс 2 милиона награден фонд от Worldwide Innovation Challenge.
“В момента имаме или антибиотици, които са като оръжия за масово поразяване и избиват всичко, или пробиотици, които вкарват полезни бактерии, но лекуват симтомите, а не причината.“ , казва основателят на компанията Хавиер Дюпорте пред Business Insider.
Компанията Eligo Bioscience иска да създаде т.нар. „елигобиотици“ – умни лекарства, които влизат в организма и унищожават само вредните бактерии, а запазват полезната микрофлора в червата ни.
Лекарствата до момента са тествани само върху мишки и работят чрез нова прецизна форма на генно редактиране, наречена CRISPR. Умните лекарства няма да правят генетични промени, а ще използват CRISPR, за да унищожават избирателно само вредните бактерии.
„Използваме миниатюрни наноботи, програмирани да сканират ДНК-то ви и да търсят и унищожават бактерии с определени характеристики.“, казва Дюпорте.
След като ботовете намерят части от генетичен материал, чиито код отговаря на кода на вредна бактерия, те активират микроскопични генетични ножички, които правят разрез в генетичния код на бактерията и по този начин я убиват.
„Като цяло, те нарушават функционирането на резистентната на антибиотици бактерия и тя не може да действа“, казва Дюпорте.
Ако бъдещите опити върху мишки, засега насрочени за 2020, са успешни, лекарството ще може да се приема под форма на хапчета.
„Малко е футуристично, но възнамеряваме да създадем лекарство, което ежедневно да прочиства човешкия микробиом. Това е абсолютно персонализирана медицина.“
Източник: Business Insider
Превод и редакция: „Нова Вест“