Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните слънчеви лъчи върху разпределението на морския живот.
Учени от Китай и Румъния са установили, че слънчевата радиация може да оказва влияние дълбоко върху земните недра, предаде Синхуа, позовавайки се на публикация в сп. „Нейчър къмюникейшънс“.
Изследването на специалисти от Института по геология и геофизика към Китайската академия на науките, Китайския университет по геонауки и университета на Букурещ показва, че слънчевата радиация варира в зависимост от географската ширина, създавайки температурни градиенти на морската повърхност, които влияят на разпределението на морския живот. Организмите, богати на въглерод, се транспортират във вътрешността на Земята чрез субдукцията на океанските плочи – процес, който значително влияе върху окислително-редукционното състояние на магмата.
За да го определят, изследователите са анализирали данни от хиляди проби от магма, включително от дълбоките слоеве на Земята и морето, събрани от геолози от цял свят.
Резултатите показват, че магмата в районите с по-ниска географска ширина е по-слабо окислена, отколкото в районите с по-висока географска ширина.
Допълнителни данни от изследвания на океанското дъно показват намалени въглеродни отлагания в по-ниските географски ширини. Този въглерод взаимодейства със сярата, за да образува сулфид, който след това се пренася в мантията, допринасяйки за наблюдавания окислително-редукционен модел.
„Този неочакван модел предполага, че повърхностната среда и климатът на Земята, повлияни от слънчевата радиация, оказват силно влияние върху процесите в мантията“, казва Ван Бо, един от съавторите на изследването.
Много метални руди като мед, калай и литий са чувствителни към окислително-редукционните условия. Разбирането на пространственото и времевото разпределение на окислително-редукционното състояние в глобалните зони на субдукция има значителни последици за прогнозиране на местоположението и наличността на тези важни ресурси.