Учени установиха, че растенията произвеждат салицилова киселина, по-известна като аспирин. Този процес помага на растенията да се справят със стресови ситуации, причинени от околната среда
Растенията се предпазват от опасности от околната среда. Примери за такива опасности са насекоми, суша и топлина. Растенията произвеждат салицилова киселина, известна още като аспирин, за да се предпазят, съобщава Science Daily.
„Сякаш растенията използват болкоуспокояващо за болки и наранявания, точно както правим ние“, коментира растителният биолог и съавтор на изследването Вилхелмина ван де Вен.
Този процес на произвеждане на салицилова киселина помага на растенията да оцелеят при нарастващия стрес, причинен от изменението на климата.
Учените от Калифорнийския университет в Ривърсайд наскоро публикуваха статия в списание, в която разкриват как растенията регулират производството на салицилова киселина. Проучванията са проведени върху растението Арабидопсис талиана.
Киселината защитава хлоропластите на растенията, които са мястото на фотосинтезата, процес на използване на светлина за превръщане на водата и въглеродния диоксид в захари за енергия и отделят кислород.
По публикацията работи: Пламена Сутева