Любопитни факти за Деня на жената: Какво не знаем за празника?

132

На 8-ми март празнуваме международния ден на жената. Историята на празника започва години назад. Има и няколко любопитни факта, свързани с този празник 

8-ми март денят за признание за икономическите, политическите и обществените постижения на нежния пол. Как възниква празникът и какви са традициите за 8 март в различните части на света?

Всичко започва през 1908 г. в Ню Йорк, когато е организиран един от първите протестни митинги на жените, работещи в текстилните фабрики. Те искали по-кратко работно време, по-добро заплащане и право на глас.

През 1909 г. Американската социалистическа партия провъзгласила 28 февруари за Национален ден на жената. Няколко години след това Клара Цеткин, комунистическа активистка и застъпничка за правата на жените, предлага създаването на Международен ден, предава NOVA. Тя представя идеята си на Международна конференция на работещите жени в Копенхаген през 1910 г.  Там 100-те жени от 17-те страни се съгласяват с това единодушно.

Международният ден на жената се чества за първи път през 1911 г. в Австрия, Дания, Германия и Швейцария.

От 1914 г. отбелязването на празника в различните страни е на датата 8 март. Той се свързва в началото на века с борбата за политическо, икономическо и социално равноправие.

През 1977 г. Общото събрание на ООН решава 8 март да стане Международен ден за правата на жените.

Датата 8 март е избрана, след като стачката през 1917 г. е започнала точно в този ден.

Лилаво, зелено и бяло са цветовете на Международния ден на жената. Лилавото означава справедливост и достойнство. Зеленото символизира надеждата. Бялото символизира чистотата.

Любопитен факт е, че в Китай много жени получават половин почивен ден на 8 март, както е препоръчано от Държавния съвет.

В САЩ март е месец на женската история.

Президентска прокламация, издавана всяка година, почита постиженията на американските жени.

По публикацията работи: Мариела Анастасова