Как да пестим от сметките през отоплителния сезон: Вижте съвети от експерти

121

Възможно ли е да се топлим през зимата, а да не плащаме големи сметки за електроенергия?

В последните дни времето е много студено, температурите са под нулата. Енергийните дружества вече регистрират пикови стойности в потреблението на ток и газ в мразовитите дни. От EVN отчитат 10% ръст на потреблението за Югоизточна България през уикенда. Това е спрямо предишната седмица. Данните на „Овергаз” показват, че потреблението на газ през изминалите 11 дни за битови и стопански потребители е скочило с 35 процента, спрямо началото на месеца.

Най-сериозен товар към мрежата се очаква именно в следващите два дни. Температурите ще останат под нулата дори през деня. Това потребление обаче се съчетава и с рекордните цени, по които плащаме сметките за ток, парно и газ. Възможно ли е без да стоим на студено, да контролираме и регулираме сметките си?

Всеки месец Маринка Тръвнева посреща със заеми. В най-мразовитите зимни дни 71-годишната жена разчита само на печка на дърва и спестява с минимално потребление на ток. „Включено е само осветлението и помпа на ток за водата”, казва тя пред Нова телевизия.

В същото време с понижението на температурите неминуемо потреблението скача. Как обаче да пестим от сметките? Според експерти, ключът за пестене е в добрите електроуреди и начинът им за използване.

„Не трябва отоплителният уред да се прегражда с някакви завеси или мебели и т.н., за да може топлината да бъде равномерно разпространена”, казва Крум Косев от EVN.

„Съветваме при напускане на жилището отоплителните тела да не се изключват напълно, защото по този начин изстиват стените и след това е необходимо по-голямо количество енергия отново за затопляне на жилището”, добавя той.

Пренебрежим за повечето хора консуматор на ток се оказва зарядното за телефон. „Масова практика е зарядните да се оставят в контактите. Проучванията показват, че макар и минимално това също води до повишаване на потреблението”, отчита експертът.

Въпреки високите цени, потреблението на газ също е скочило от началото на месеца досега. За битовите потребители добрата инсталация е гаранция за по-малка сметка. „Най-ефективният метод за пестене на енергия е използването на програматор от страна на клиентите. Чрез настройката на правилна програма можете да икономисате между 5 и 10 процента”, казва Владислав Корчев.

Прости правила за пестене имат и от топлинно разпределителните дружества. „Когато решим да проветряваме, първото нещо е да затворим винтила на нула или на звезда. Да отворим, за да проветряваме било то за 5 или 10 минути, затваряме и тогава отново поставяме терморегулатора на желаната от нас температура”, коментира Георги Русев.

Изненадващо, излишен разход на енергия правим и когато радиаторите се използват за сушене на дрехи. „По този начин ние също спираме излъчването на топлина директно към помещението и в крайна сметка ние няма да усетим комфорта, но разходите, които ще платим накрая ще се отразят в нашата сметка”, посочва експертът.

По публикацията работи: Мариела Анастасова